Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Makyaj, saç ve cilt bakımı, kişisel bakım, parfüm gibi kozmetik ürünlerde, ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmemesi ve hayvansal içerik barındırmaması, son yıllarda tüketici gözünde büyük önem arz etmektedir. Dünya çapında bu konuda oluşan farkındalık ile, piyasada bulunan kozmetik ürünlerde vegan sembolü, üreticinin güven aşıladığı bir nokta haline gelmiştir. Bir kozmetik ürünün vegan olduğunun beyan edilebilmesi için, üreticin vegan belgelendirmesini sağlaması veya yetkili kuruluşlardan vegan sertifikası edinmesi gerekir.

Kozmetik ürünlerde vegan belgelendirmesi,  laboratuvar analizi ve dokümantasyon kontrolü içeren, profesyonel destek gerektiren bir süreçtir. Ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğinin beyanı ve hayvansal içerik barındırmamasının bilimsel olarak kanıtlanması gerekmektedir. Bunun için, uluslararası akredite laboratuvarlarda yapılan Hayvansal DNA Testi uygulanmalıdır. Aynı zamanda, ürün içeriklerinde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) ve hayvansal kaynaklı hiçbir hammadde bulunmamalıdır.

Vegan Sertifikası ise, uluslararası yönetmeliklere uygun, sertifika vermeye yetkili özel kurumlar tarafından sağlanır. 

Kozmetik Ürünlerde Vegan Belgelendirmesi

Kozmetik ürününüzün vegan olduğunu ambalaj üzerinde iddia etmek için yerine getirilmesi gereken şartlar vardır.

Kozmetik ürünlerde vegan iddiasında bulunmak için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir:

Bu şartları sağlayan üreticiler, ambalaj üzerinde ve pazarlama aksiyonlarında ürünün vegan olduğunu iddia edebilirler; kendi tasarladıkları bir vegan logosunu veya vegan işaretini, ve “Vegandır” ibaresini kullanabilirler.

Kozmetik Ürünler için Vegan Sertifikası Nasıl Alınır

Vegan sertifikasyonu, belgeyi vermeye yetkili akredite kurum ve laboratuvarlar tarafından hazırlanır. Bu kurumların sertifikasyon süreçlerini başarıyla tamamlayan üreticiler, ilgili ürünlerinde, kurumun vegan sembolünü kullanabilirler. 

Macro Professional olarak, kozmetik ürününüzde Vegan iddiasında bulunabilmeniz ve vegan ürün işareti koyabilmeniz için gerekli laboratuvar ve belgelendirme kontrolü hizmetini özenle sağlıyoruz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?