KORUYUCU ETKİNLİK TESTİ


Kozmetik ürünlerin orijinal ambalajı açılmadan önce ve son kullanıcı tarafından kullanımı süresince mikrobiyolojik olarak stabil kalması için kullanılan koruyucuların etkinliğinin test edilmesi gerekmektedir. Koruyucu etkinliğinin incelendiği bu test (Challenge Test) ile ürünün orijinal ambalajının açılmasından önce ve son tüketici tarafından kullanımı boyunca maruz kalacağı herhangi bir mikrobiyolojik kirlenme ve bozulma durumuna karşı ürününüzün, kullanmış olduğunuz koruyucular tarafından korunup korunmadığı tespit edilir.

Koruyucu Etkinlik Testi (Challenge Test), numuneler üzerinde laboratuvar koşullarında oluşturulan yapay bir kontaminasyon ve bu kontaminasyona ait alınan sayısal verilere dayandırılmaktadır.

Testin sonucu, yapay olarak kontamine edilen ürünün belirli zaman aralıklarında (2, 7, 14 ve 28. gün gibi) içeriğindeki mikroorganizma sayılarının logaritmik olarak değerlendirilmesi ile tespit edilmektedir.

Ürüne; Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Candida albicans ve Aspergillus brasiliensis (Aspergillus niger) mikroorganizmaları ile referans metotlara uygun sayıda mikroorganizma laboratuvar koşullarında inoküle edilerek süreç başlatılır.

  • Pseudomonas aeruginosa ATCC®9027
  • Staphylococcus aureus ATCC®6538
  • Escherichia coli ATCC®8739
  • Candida albicans ATCC®10231
  • Aspergillus brasiliensis (A. niger) ATCC®16404

Macro Professional olarak "Challenge Test" analizini talebiniz doğrultusunda Avrupa Farmakopesi 5.1.3 veya ISO 11930 standartlarına göre gerçekleştirebilmekteyiz.

DETAYLI BİLGİ VE FİYATLANDIRMA

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi ve fiyatlandırma için bize ulaşın. Aşağıdaki formu doldurarak talebinizi oluşturabiliriniz. En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır.