Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği

TÜKETİCİLERİN DİKKATİNE;

Partiküllere karşı koruma sağlayan maskeler için RAPEX’ den Uyarı:

CE işaretine sahip birçok maskenin ilgili Avrupa Komisyonu tarafından ‘’koruyucu donanım’’ olarak onaysız olduğu görülüyor!

Kişisel koruma sağlayan donanımlar Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanmış olan 2016/425/EU Kişisel Koruyucu Ekipmanlar yönetmeliği kapsamında değerlendirilmektedir. 2016/425/EU Kişisel Koruyucu Ekipmanlar yönetmeliği kategori I, II ve III olmak üzere 3 tane kategori belirlemiştir.

Ürünler bu kategorilere göre uygunluk değerlendirmeye tabii tutulmakta ve belgelendirilmektedir.

Başarılı sonuçlanan belgelendirme sürecinin sonunda üretici ürünlerine CE etiketi iliştirme hakkında sahip olmaktadır.

Avrupa Komisyonu, COVID 19 salgını nedeniyle yeni belgelendirilecek olan filtreli yarım maskeler için bir prosedür geliştirmiştir. Bu prosedür, yaşadığımız bu özel acil durum döneminde filtreli yarım maskeler için yeni bir sertifikasyon sürecidir. Maskeler sadece COVID 19 virüsü için koruma sağlamak üzere değerlendirilecektir. Değerlendirme, EN 149 standardı göz önünde bulundurularak virüs koruması için gerekli olmayan tüm ayrıntıları göz ardı ederek zaman ve mali açıdan önemli bir tasarruf sağlamaktadır.

Ürünler Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Yönetmeliği ve ilgili Avrupa standardı EN 149’ auygun olmalıdır.

Partikül / filtre tutuşu yetersiz ürünler sağlık ve güvenlik gereksinimlerini karşılayamaz, aşırı miktarda partikül veya mikroorganizma maskeden geçebilir ve ek koruyucu önlemlerle birleştirilmezse enfeksiyon riskini artırır.

RAPEX verilerinde; bazı ürünlerin CE işaretine sahip olduğu ancak ilgili Avrupa kurumu tarafından koruyucu ekipman olarak onaylanmadığı rapor edilmiştir. Sonuç olarak bu ürünler, Ürün Kişisel Koruyucu Ekipman Yönetmeliği ve ilgili Avrupa standardı EN 149 ile uyumlu olmadığından sağlık ve güvenlik gereksinimlerini karşılamamaktadırlar.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?