Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Avrupa Birliği Genel Kozmetik

2024/1435 SAYILI YÖNETMELİK: GERİ ÇAĞIRMA BİLDİRİMİ

Avrupa Komisyonu, 27 Mayıs 2024’te, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin (AB) 2023/988 sayılı Yönetmeliğinin geri çağırma bildirimi için şablon oluşturma konusunda uygulanmasına ilişkin kuralları belirleyen 24 Mayıs 2024 tarihli (AB) 2024/1435 sayılı Yönetmeliği yayınlamıştır.

Bu Yönetmelik, (AB) 2023/988 sayılı Yönetmeliğin 36. Maddesi uyarınca geri çağırma bildirimi için şablon niteliğindedir. Bu şablonun amacı, tüketicilerin ürün güvenliği geri çağırmalarına tepki vermesini sağlamaktır. Geri çağırma bildirimi açık, şeffaf olmalı ve söz konusu tehlikeyi açıkça tanımlamalıdır. Yönetmeliğin Ek’inde ve Komisyonun web sitesinde bulunabilir.

Bu şablon, zorunlu ürün tanımlama bilgilerini, bu üründeki tehlikelerin neden tehlikeli olarak kabul edildiğini, tüketicilerin ne yapması gerektiğine dair açık talimatları, tüketiciler için açık çözümleri ve tüketicilerin ürün geri çağırma hakkında daha fazla bilgi alabileceği iletişim adresini veya numarasını gerektirmektedir.

Yönetmelik 13 Aralık 2024 tarihinden itibaren uygulamaya girecektir.

Referans

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?