Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

TiO2 İÇEREN KOZMETİK ÜRÜN ETİKETLERİNDE YENİ KURALLAR

TİTANYUM DİOKSİT İÇEREN KOZMETİK ÜRÜNLERİN ETİKETLENMESİNDE YENİ KURALLAR

Maddelerin ve karışımların sınıflandırılması, etiketlenmesi ve paketlenmesine ilişkin 1272/2008 sayılı Yönetmelik, Ekim 2019′ da kozmetik ürünlerin etiketlenmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip bir değişikliğe uğramıştır.

Değişiklikte bahsedilen maddelerden biri, kozmetik ürün formülasyonlarında yaygın olarak kullanılan “Titanyum Dioksit” tir.

ECHA Risk Değerlendirme Komitesi’ nin 2017’ deki bilimsel görüşü, titanyum dioksiti inhalasyon yoluyla kanserojen – kategori 2 (CMR2) olarak sınıflandırmayı önermişti. Solunabilir titanyum dioksit partiküllerinin, akciğerler üzerinde birikmesinin akciğerde gözlemlenen toksititesinden ve ardından tümör gelişiminden sorumlu olduğu varsayıldı.

Titanyum Dioksit içeren bazı karışımların kullanılması tehlikeli toz veya damlacıkların oluşumuna neden olabileceğinden, bu maddeyi içeren ürünleri kullanırken uyulması gereken önlemler konusunda kullanıcıları bilgilendirmek çok önemlidir.

Bu nedenle, değişiklikte belirtildiği gibi uygulanabilir riske göre (damlacık veya toz oluşumu)% 1 veya daha fazla titanyum dioksit partikülü içeren belirli kozmetik ürünlerin etiketlerinde özel uyarılar yer alacaktır.

Buna en geç 9 Eylül 2021’den itibaren uyulması gerekmektedir.

Bir kozmetik ürün üreticisi iseniz, Titanyum Dioksit içeren ürünleriniz için bu değişikliğin geçerli olup olmadığını kontrol etmeniz ve ürün etiketlerinin uygun olması için uygulama tarihinden önce gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?