Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

TIRNAK ÜRÜNLERİNDE HEMA VE DI-HEMA TMHDC KISITLAMASI

12 Kasım 2020 tarihli Komisyon Yönetmeliği (AB) 2020/1682’deki güncellemeler, kozmetik ürünlerde HEMA ve Di-HEMA TMHDC kullanımını, (EC) 1223/2009 Ek III kapsamında kısıtlamıştır.

Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS), bu iki kozmetik bileşenin güvenliği hakkında (SCCS/1592/17) çalışmıalar yapmakta ve görüşlerini bildirmektedir. HEMA ve Di-HEMA-TMHDC, yapay tırnak modelleme sisteminin bir parçası olarak tırnak plakasına uygun şekilde uygulandığında ve kullanımlarının sadece tırnak plakası ile sınırlı olması ve bitişik ciltle temastan kaçınılması koşuluyla duyarlılık riski oluşturmaz.

Ek olarak, SCCS hem HEMA hem de di-HEMA-TMHDC’nin zayıf ila orta derecede duyarlılaştırıcılar olduğunu ve ürünlerin yanlış kullanımından, uygunsuz uygulamadan veya normal ve makul öngörülebilir kullanım koşulları altında tırnaklara bitişik cildin kasıtsız kirlenmesinden kaynaklanan duyarlılık riski oluşturduğunu belirtmiştir.

SCCS’nin görüşü; HEMA ve Di-HEMA TMHDC maddelerini yalnızca tırnak plağına uygulandığında tırnak ürünlerinde güvenli kabul ettiği için, ‘normal veya makul şekilde öngörülebilir kullanım koşulları’ cilde uygulama olasılığınının da hesaba katılması yönündedir. Tırnak plağının yanında, tırnak ürünlerinde HEMA ve Di-HEMA TMHDC kullanımından insan sağlığı için potansiyel bir risk vardır.

Profesyoneller tarafından HEMA ve Di-HEMA TMHDC içeren tırnak ürünlerinin uygulanmasının tüketici için daha güvenli olması beklendiğinden, bu tür ürünler yalnızca profesyoneller tarafından kullanılmalı ve bu nedenle bu tür ürünlerin paketine ‘sadece profesyonel kullanım içindir’ uyarısı eklenmelidir.

Hem profesyonellerin hem de tüketicilerin dikkatini potansiyel sağlık riskine çekmek için HEMA ve Di-HEMA TMHDC içeren tırnak ürünleri paketine “alerjik reaksiyona neden olabilir” uyarısı eklenmelidir.

Yönetmelik 2 Aralık 2020’de yürürlüğe girmiş olup;

  • 3 Haziran 2021 tarihinden itibaren, bu maddeleri içeren ve bu şartlara uymayan ürünlerin Birlik pazarına arz edilemeyecek,
  • 3 Eylül 2021 tarihinden itibaren, bu maddeyi içeren ve bu koşullara uymayan ürünler Birlik pazarında satışa sunulmayacaktır.
Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?