Genel Kozmetik

TALC – ASBESTOS İÇERİĞİ

Talc Nedir ve Kozmetikte Nasıl Kullanılır?

Talc, magnezyum, silikon, oksijen ve hidrojenden oluşan, topraktan çıkarılan doğal olarak oluşan bir mineraldir. Kozmetik ve diğer kişisel bakım ürünlerinde birçok kullanım alanına sahiptir. Örneğin, nemi absorplamak, topaklanmayı önlemek, yüz makyajını opak yapmak veya bir ürünün hissini iyileştirmek için kullanılabilir.

Asbestos Nedir, Neden Bir Endişedir ve Talc İçerisinde Oluşması Nasıl Önlenir?

Asbestos da doğal olarak oluşan bir silikat mineralidir, ancak farklı bir kristal yapıya sahiptir. Hem Talc hem de Asbestos, doğal olarak oluşan minerallerdir. Ancak Talc’dan farklı olarak Asbestos, solunduğu taktirde, bilinen bir kanserojendir. Talc’ın Asbestos ile kontaminasyon potansiyeli vardır ve bu nedenle Talc maden sahalarını dikkatli bir şekilde seçmek ve cevheri yeterince test etmek için adımlar atmak önemlidir.

FDA’nın Talc İçeren Kozmetikler için Asbestos Testi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Asbestos varlığı için Talc içeren kozmetik ürünlere ait bu yılki güncel test sonuçlarını yayınlamıştır. Bu sonuçlara göre test edilen 50 numunenin hiçbirinde Asbestos tespit edilmemiştir.

FDA tarafından 2020’de yayınlanan altı bölümlük bir raporda, 43 numune Asbestos varlığı açısından negatif olarak test edilirken, 9 numune pozitif olarak test edilmişti. Son rapor bu çalışmanın devamı niteliğindedir.

Ürünler, Talc içeren kozmetik ürünün türü (örneğin, makyaj tozu, allık, göz farı, parfümlü Talc pudra vb.), fiyat aralığı, sosyal medyada ve reklamlarda popüler ürünler, çocuklara pazarlanan ürünler ve varsa üçüncü şahısların potansiyel Asbestos kontaminasyonu raporları gibi çeşitli faktörlere göre seçilmiştir.

İlk numune toplamaları 2019’da tamamlanmış, ancak COVID-19 nedeniyle 2020 için planlanan testler 2021’de gerçekleştirilmiştir. Talc içeren kozmetik ürünleri test etmeye yönelik bu süregelen çabayı sürdürmek için FDA, 2022’de 50 ek numuneyi test etmeyi planladığını ve sonuçlara göre bir rapor yayınlayacağını belirtmiştir. Herhangi bir numunede Asbestos testi pozitif çıkarsa FDA, sonuçları kamuoyuna derhal bildireceğini ve bu ürünlerin piyasadan kaldırılmasına yardımcı olmak için ilgili şirketlerle yakın işbirliği içinde çalışacağını açıklamıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?