Birleşik Krallık Kozmetik Yönetmeliği’nin 13. Maddesi, 1 Ocak 2021’den önce Avrupa Birliği pazarında bulunan kozmetik ürünleri “Submit Cosmetic Product Notification” (SCPN) portalına bildirmek için 1 Ocak 2021’den 31 Mart 2021’e kadar 90 günlük bir geçiş süresi sağlamıştı. Bu geçiş süresinde 1 Ocak 2021’den önce piyasaya sürülen ürünlerin bildirimleri, AB Kozmetik Ürünler Bildirim Portalı’ndaki (Cosmetic Product Notification Portal) (CPNP) bildirimlerden indirilebilen ZIP dosyaları kullanılarak ve böylece ilgili ürüne ait bilgilerin direkt geçişini sağlayarak kolaylıkla yapılabilmekte idi. Bu özelliğin amacı, bu yıl 1 Ocak’tan 31 Mart’a geçiş döneminde işletmeleri desteklemekti.

Bu özelliğin, işletmeleri desteklemeye devam etmek amacıyla 31 Mart’tan sonra da geçerli olmasına karar verilmiştir. ZIP dosyası bildirimi artık manuel bildirimin önemli ölçüde altına düşmüştür. Bu durumun sebebi ZIP dosyası ile bildirim yapıldığı durumda ürün bildirimlerini güncelleme konusunda yaşanan sıkıntıdan ötürü sistemin etkin kullanılamamasıdır. Bu sebeple, sistem üzerinde ZIP dosyası bildirim özelliği kaldırılarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için çalışmalar başlamıştır.

Avrupa Birliği’nden gelen dosyalar için ZIP dosyası yükleme özelliği 4 Ekim 2021 tarihinde kaldırılacaktır. CPNP portalından sisteme yüklenmesi gereken ZIP dosyanız veya çözülmesi gereken ZIP dosyası hatalarınız varsa, bunu bu tarihten önce yapmanız gerekmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?