Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

SCCS ÖN GÖRÜŞÜ: HYDROXYPROPYL P-PHENYLENEDIAMINE VE DİHİDROKLORÜR TUZU (A165)

7 Kasım 2023 tarihinde SCCS, kozmetik ürünlerde kullanılan saç boyası Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve onun dihidroklorür tuzu (A165) (CAS/EC No. 73793-79-0/827-723-1 ve 1928659-47-5/-) hakkında ön görüşünü yayınlanmıştır. Yorumlar için son tarih 8 Ocak 2024 olarak belirlenmiştir.

Arka Plan

Hydroxypropyl p-phenylenediamine, kimyasal adı ‘3-(2,5-diaminophenyl)propan-1-ol’ olan ve dihidroklorür tuzu (A165), kimyasal adı ‘3-(2,5-diaminophenyl)propan-1-ol dihidroklorür tuzu’ (sırasıyla CAS/EC No. 73793-79-0/827-723-1 ve 1928659-47-5/-) saç boya aişlevine sahip kozmetik içerikler olarak kabul edilmektedir İlgili bileşenler, güncel durumda 1223/2009 sayılı AB Kozmetik Yönetmeliği eklerinde listelenmemektedir. 2018 yılında, Komisyon’un hizmetleri, endüstriden Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzu (A166) kullanımının güvenliğini destekleyen bir dosya almıştır.

 SCCS/1608/19 sayıılı görüşünde SCCS, “Sağlanan veriler ışığında, SCCS, hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzunun potansiyel genotoksisite nedeniyle oksidatif saç renklendirme ürünlerinde kullanıldığında güvenli olmadığını düşünmektedir” sonucuna varmıştır. Ayrıca SCCS, “Test öğesinin hafif ila orta derecede göz tahriş potansiyelinin dışlanamayacağını” belirtmiştir.

Haziran 2022 ikinci başvuru sırasında, başvuru sahibi genotoksisite sorununu ele almak için ek veriler sağlamış ve p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzu (A165)’nin, maksimum saç derisi konsantrasyonu %2’ye kadar olan oksidatif saç renklendirme ürünlerinde kullanımının güvenliğini yeniden değerlendirmeyi talep etmiştir.

SCCS Ön Görüşü

Sağlanan veriler ışığında, SCCS, Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzunu oksidatif saç renklendirme ürünlerinde maksimum baş derisi konsantrasyonu %2’ye kadar kullanıldığında güvenli olarak mı değerlendirir?

Sağlanan veriler ışığında, SCCS, hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzunun oksidatif saç renklendirme ürünlerinde maksimum baş derisi konsantrasyonu %2’ye kadar kullanıldığında güvenli olduğunu düşünmektedir.

SCCS’nin kozmetik ürünlerde Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzu kullanımına dair başka bilimsel endişeleri var mıdır?

Test öğesinin hafif ila orta derecede göz tahriş potansiyeli dışlanamaz. Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzu, hayvan verilerine dayanarak orta derecede bir cilt duyarlılaştırıcı olarak kabul edilmektedir. Kaynak: Bu yanıttaki bilgiler, sağladığınız metne dayanmaktadır.

Referans

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?