Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Birleşik Krallık Kozmetik

SAG-CS’NİN NİHAİ GÖRÜŞLERİ: BHT &  KOJİK ASİT

Birleşik Krallık Gıda Dışı ve Tıbbi Olmayan Tüketici Ürünlerinin Kimyasal Güvenliği Bilimsel Danışma Grubu (SAG-CS), yakın zamanda BHT (CAS no 128-37-0) ve Kojik asit (CAS no 501-30-4) bileşenlerinin kozmetik ürünlerde kullanımına ilişkin iki görüş yayınlamıştır.

BHT için Nihai Görüş

BHT’nin aşağıdaki maksimum konsantrasyonlarda kullanılması güvenlidir:

  • Hidroalkolik bazlı kokular (sprey ve spreysiz): %0,8
  • Durulanan cilt ve saç temizleme ürünleri; duş jeli, saç kremi, şampuan, el yıkama sabunu: %0,8
  • Durulanmayan cilt ve saç ürünleri; vücut losyonu (sprey ve spreysiz), yüz kremi, el kremi, deodorant (sprey ve spreysiz), saç şekillendirme ürünleri (sprey ve spreysiz): %0,8
  • Yüz makyaj ürünleri; likit fondöten, ruj/dudak kremi, makyaj temizleyici, göz makyajı, maskara, göz kaleminde %0,8
  • Ağız bakım ürünlerinde kategorilere göre; diş macunlarında %0,1;  gargara ürünlerinde %0,001; topikal durulanmayan ağız bakım ürünlerinde %0,001

Mevcut (sınırlı) verilere dayanarak, BHT’nin endokrin bozuşu aktiviteye dair kanıt gösterdiği düşünülmemektedir. Ürünlerde BHT kullanımının, gıdalar da dahil olmak üzere diğer kaynaklardan toplam maruziyet açısından daha fazla incelenmesi gerekebilir.

Kojik Asit için Nihai Görüş

Kojik asitin, Yüz kremi (boyuna uygulama dahil) ve el kremi ürünlerinde maksimum %1’e kadar konsantrasyonda kullanım için güvenli olduğu belirtilmiştir.

Kojik asit, WHO/IPCS (2002) tanımına göre in vivo olarak endokrin bozucu bir kimyasal olarak kabul edilmemektedir ve belirtilen seviyede kozmetik kullanım yoluyla nüfusun çoğunluğunun maruz kalması muhtemel maruz kalma seviyelerindedir.

Birleşik Krallık pazarında BHT ve Kojik Asit kullanımına ilişkin nihai görüşlerle ilgili yukarıdaki sonuçlara dayanarak ve bu bileşenlerin AB Kozmetik Yönetmeliği 1223/2009’a göre durumu göz önüne alındığında, bu bileşenlerin AB ve Birleşik Krallık pazarındaki kullanımında herhangi bir farklılık olmayacağı öngörülmektedir.

Ancak bu varsayımın doğrulanması için değiştirilmiş Birleşik Krallık Kozmetik Yönetmeliği’nin onayı hala beklenmektedir.

Avrupa Birliği –  BHT

AB Kozmetik Yönetmeliği 1223/2009’u değiştiren Yönetmelik 2022/2195‘e göre BHT, belirtilen kısıtlamalara tabi olmadıkça kozmetik ürünlerin içermemesi gereken maddeler listesi Ek III’te yer almaktadır.

INCI AdıEkCas NoÜrün Tipi/Kullanım Yeriİzin verilen maksimum konsantrasyonDiğer kısıtlamalar
BHTIII/325128-37-0Ağız yıkama ürünleriDiş macunlarıDiğer ve durulanan ve durulanmayan ürünler0,001%0,1%0,8%

Zaman çizelgesi

1 Temmuz 2023’ten itibaren bu maddeyi içeren ve kısıtlamalara uymayan kozmetik ürünler AB pazarına arz edilmeyecektir. 1 Ocak 2024’ten itibaren bu maddeyi içeren ve kısıtlamalara uymayan kozmetik ürünler Birlik pazarında bulunamayacaktır.

Avrupa Birliği – Kojik Asit

Avrupa Komisyonu, Kojik Asit ve potansiyel endokrin bozucu özelliklere sahip bazı maddelerin kullanımına ilişkin 1223/2009 Sayılı AB Kozmetik Yönetmeliğinde değişiklik taslağı olduğunu DTÖ’ye bildirmiştir. Kojik Asit, belirtilen kısıtlamalara tabi olmadıkça kozmetik ürünlerin içermemesi gereken maddeler Ek III Listesine eklenmiştir.

INCI AdıCas NoÜrün Tipi/Kullanım Yeriİzin verilen maksimum konsantrasyonDiğer kısıtlamalar
Kojic Acid501-30-4Yüz ve el ürünleri1%

Zaman çizelgesi

Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 9 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren Birlik pazarına yalnızca uyumlu kozmetik ürünler arz edilebilecektir. Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonraki 18 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren Birlik pazarında yalnızca uyumlu kozmetik ürünler satışa sunulacaktır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?