Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

SAÇ BOYASI BİLEŞENLERİ HAKKINDA SCCS’YE BİLİMSEL GÖRÜŞ TALEBİ

Saç boyası bileşeni olan ‘3-(2,5-diaminophenyl)propan-1- ol’ kimyasal adıyla Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve bu bileşenin dihidroklorür tuzu (kimyasal adı ‘3-(2,5-diaminophenyl)propan-1-ol dihydrochloride salt’) hakkında, iç pazar, sanayi, girişimcilik ve KOBİler genel müdürlüğü tarafından, Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS)’ye, bilimsel görüş talebinde bulunulduğu bildirilmiştir. Güncel durumda ilgili bileşenlerin 1223/2009 sayılı kozmetik tüzüğü tarafından düzenlenmediği bildirilmiştir.

Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve bu bileşenin dihidroklorür tuzlarının kozmetik ürünlerinde saç boyası olarak güvenli kullanımını desteklemek amacıyla 2018 yılında komisyon, endüstriden bir dosya alarak araştırma yapmıştır. Daha sonrasında, SCCS/1608/19 sayılı ilgili görüşünde, ‘’Sağlanan veriler ışığında hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzunun potansiyel genotoksisite nedeniyle oksidatif saç boyama ürünlerinde kullanımının güvenli olmadığı’’ sonucuna varmıştır.

Başvuran makam, 2022 yılının haziran ayında alınan II numaralı başvuru ile genotoksisite konusunu ele almak amacıyla ek veriler sunmuş olup, p-phenylenediamine bileşeninin güvenliğini ve maksimum %2 konsantrasyona kadar oksidatif saç boyama ürünlerinde kullanılması amaçlanan dihidroklorür tuzunun yeniden değerlendirilmesini talep etmiştir.

SCCS, 9 aylık bir süreçte verilen teslim tarihine kadar aşağıdaki soruların yanıtlarını araştıracağını açıklamıştır.

Sağlanan veriler ışığında, SCCS, Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzunun oksidatif saç boyama ürünlerinde maksimum %2’lik bir konsantrasyona kadar kullanıldığında güvenli olduğunu düşünüyor mu?

Hydroxypropyl p-phenylenediamine ve dihidroklorür tuzu bileşenlerinin kozmetik ürünlerde kullanımına ilişkin SCCS’nin başka bilimsel kaygıları var mı?

SCCS, bu direktifi 20 Eylül 2022’de yazılı prosedürle onaylamıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?