Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği CLP Kozmetik

REVİZE EDİLMİŞ CLP TÜZÜĞÜNE İLİŞKİN GEÇİCİ ANLAŞMA

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Parlamentosu, AB Parlamentosu ile Bakanlar Konseyi arasında revize edilen CLP yönetmeliğine ilişkin geçici anlaşmayı kabul etmiştir. Bu revizyon etiketleme gereksinimleri ve doğal bilenşenlerin sınıflandırmasını ele alan değişiklikler içermektedir.

CLP ve kimyasal ürünler

  • Metnin yüksekliğine ilişkin özel gereksinimler getirilecektir. Şirketler katlanabilir etiketler ile etikette daha az dil bulunması arasında seçim yapmak zorunda kalabilir.
  • Her türlü pazarlama/reklamda bilgilerin (Madde 17’ye göre etiketlemenin tüm yönleri (piktogramlar, sinyal sözcükleri ve tehlike beyanları)) etiketlenmesine ilişkin önerilen gereklilikler kabul edilmiştir.
  • Madde 48’in, mesafeli satışı da içerecek şekilde değiştirilmesi önerilmiştir.

MOCS, çeşitli bileşenlerden oluşan maddeler, özellikle bitkilerden ekstrakte edilenler (NCS, Doğal, karmaşık maddeler olarak adlandırılır), bir veya daha fazla bileşenin tehlikesi tanımlanabilmektedir: sorun toksikolojik olarak çok karmaşıktır, fakat aynı zamanda sosyo-ekonomik (tarihsel-kültürel olarak da dahil)) önemli (limon, lavanta, gül vb. özleri). Öneriye göre AB Komisyonu’nun beş yıl içinde bu maddelerin nasıl tehlikeli olarak sınıflandırılabileceği ve risk yönetimli olabileceği konusunda bir teklif hazırlaması gerekiyor. Bu soru, bu maddeleri daha büyük ölçüde kullanan ve aynı zamanda “doğal” ürün eğiliminin de tetiklediği kozmetik endüstrisini özellikle ilgilendirmektedir.

CLP’nin kendisi kozmetik ürünleri düzenlememektedir. Ancak Kozmetik Yönetmeliği’nin 15. Maddesi, CMR (Kanserojen, Mutajen veya Üreme için Toksik) maddelerin otomatik olarak yasaklanmasını ele almaktadır. Kozmetik mevzuatında yakında yapılacak bir revizyonda, CLP kapsamında tanımlandığı gibi CMR maddelerinin ötesindeki ek tehlike sınıflarını tamamen gözden kaçırmak zor olacaktır.

Sonraki adımlar

Kanun, Konsey tarafından kabul edilecek ve ardından AB Resmi Gazetesinde yayınlanacaktır. Yayımlanmasının ardından 20 gün sonra yürürlüğe girecek olup tüketici ve çevre koruma düzeyinde önemli bir artışa işaret edecektir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?