Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

PFAS KISITLAMALARINDA SON DURUM

Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç ve İsveç’teki beş ulusal otorite tarafından sunulan ve 22 Mart 2023’te açılan yaklaşık 10.000 per- ve polifloroalkil maddenin (PFAS) önerilen kısıtlamasına ilişkin istişare yakın zamanda sona ermiştir. PFAS’ın emülgatörler, antistatik maddeler, stabilizatörler, cilt bakım maddeleri, bağlayıcılar ve viskozite düzenleyiciler gibi çeşitli kozmetik ürünlerde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

PFAS’ın emülgatörler, antistatik maddeler, stabilizatörler, cilt bakım maddeleri, bağlayıcılar ve viskozite düzenleyiciler gibi çeşitli kozmetik ürünlerde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Kısıtlama önerisi Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç ve İsveç’teki yetkililer tarafından hazırlanmış ve 13 Ocak 2023’te ECHA’ya sunulmuştur. Çevreye PFAS emisyonlarını azaltmayı, ürün ve süreçleri insanlar için daha güvenli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Altı aylık istişare 22 Mart’tan 25 Eylül 2023’e kadar sürmüştür.

İstişarenin sonunda ECHA, 4400’den fazla kuruluş, şirket ve bireyden 5600’den fazla yorum almıştır. Yorumlar, ECHA’nın Risk Değerlendirmesi (RAC) ve Sosyo-Ekonomik Analiz (SEAC) bilimsel komiteleri tarafından kontrol edilecek ve ilgili kanıta dayalı bilgileri sağlayanlar, görüş oluşturma sürecinde dikkate alınacaktır.

İlk teklifi hazırlayan Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç ve İsveç de istişare girdisini gözden geçirerek ilk tekliflerini buna göre güncelleyecektir. İstişare sırasında gönderilen yorumların çoğu halihazırda ECHA’nın web sitesinde yayınlanmaktadır. Son teslim tarihine çok yakın bir zamanda alınan yorumlar şu anda işlenmektedir ve kısa süre içinde yayınlanacaktır.

Sonraki Adımlar

RAC ve SEAC önerilen kısıtlamayı değerlendiriyor ve istişare yoluyla alınan ilgili bilgileri dikkate alıyor. Komiteler bağımsız, bilimsel görüşlerini, taslak görüşlerin tartışıldığı bir dizi toplantıyla geliştirirler. Tüm yönlere ve etkilenen sektörlere önem verilmektedir.

ECHA, nihai görüşlerini Avrupa Komisyonu’na mümkün olan en kısa sürede sunacak ve bilimsel komitelerin uygun incelemesini sağlayacaktır. Komitelerin görüşleri alındıktan sonra kamuoyuna duyurulacaktır. Komisyon, AB Üye Devletleriyle birlikte kısıtlamaya karar verecektir.

Referans

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?