Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Genel

PFAS BİLEŞENLERİNİN YASAKLANMASI

PFAS olarak bilinen potansiyel olarak yüksek toksisiteye sahip kimyasalların Kuzey Amerika’daki düzinelerce büyük kozmetik markası tarafından yaygın olarak kullanıldığı yeni yapılan bir çalışma ile tespit edilmiştir.

Çevre Bilimi ve Teknolojisi’nde yayınlanan ve Kuzey Amerika güzellik pazarı için literatürde ilk defa yapılmış olan araştırma, maskaralar, kapatıcılar, fondötenler, rujlar ve tozların yanı sıra kaş kalemleri de dahil olmak üzere sekiz makyaj kategorisinde 231 kozmetik ürünü incelemişlerdir. Bu ürünler arasından %63 PFAS içeriği ile ilk sırada fondötenler ve bunu takiben sırasıyla %58, %55 ve %47 ile göz ürünleri, dudak ürünleri ve maskaralar izlemiştir.

Kozmetikte bu bileşenlerin kullanılma sebebi ürünlerin uzun ömürlü olmasını sağlamak ve suya dayanıklılık kazandırmaktır. Bu sebeple incelemede suya dayanıklı ve uzun ömürlü olan ürün gruplarına odaklanılmıştır.

PFAS’ın kozmetikteki diğer faydaları arasında artan cilt emilimini arttırmak ve cilt dokusunun görünümündeki iyileştirmeler yer alır.

PFAS veya per- ve polifloroalkil maddeler, yangın söndürme köpükleri de dahil olmak üzere endüstriyel ürünlerde yaygın olarak kullanılan 4.700’den fazla kimyasal bileşikten oluşan bir sınıftır. PFHxA’lar, birçok sektörde yaygın olarak kullanılan per- ve polifloroalkil maddelerin (PFAS) bir alt grubudur. PFOA ve PFCA’lar gibi birçok uzun zincirli (C8 ila C14) perflorlu maddenin yasaklanması veya kısıtlanması sebebiyle, PFHxA (C6) gibi kısa zincirli maddeler endüstride kullanılmaya başlanmıştır. Bu maddeler doğal olarak parçalanmadıkları ve insan vücudunda birikebildikleri için genellikle “sonsuza dek toksik kimyasallar” olarak bilinmektedirler.

Avrupa Kimyasal Ajansı’na bağlı Risk Değerlendirme ve Sosyo-ekonomik Analiz Komitesi (ECHA-SEAC) de Almanya’nın ‘Undecafluorohexanoic Acid’ (PFHxA) ve ilgili maddelerin kullanımını kısıtlama önerisini desteklemeye başlamıştır. ECHA-SEAC, Almanya’nın önerisine ilişkin nihai görüşün kabul edildiğini belirtmiş ve Haziran 2021’de Risk Değerlendirme Komitesi’nin bu maddeleri kısıtlamaya yönelik görüşünü takiben 9 Aralık’ta duyurmuştur.

Almanya, Danimarka, Hollanda, İsveç ve Norveç hükümetleri bu yaz, Temmuz 2022’ye kadar ECHA’ya PFAS’ın REACH mevzuatı kapsamında kısıtlanmasını resmen desteklediklerini duyurmuşlardır.

ECHA-SEAC’ın yeni açıklanan görüşünde, komite, genel olarak PFAS kısıtlamasının Avrupa Birliği genelinde insanlar ve çevre için korumak için uygun olduğunu değerlendirmiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?