Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

NANOMALZEMENİN TANIMINA İLİŞKİN KOMİSYON TAVSİYESİ

14 Haziran 2022’de, nanomalzemenin tanımına ilişkin yeni Komisyon Tavsiyesi, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayınlandı. Bu yeni tanım, 2011 tanımının yerini almaktadır ve kozmetikte olduğu gibi, şu anda sektörel bir tanıma sahip olanlar da dahil olmak üzere tüm AB düzenlemelerine yatay olarak uygulanması amaçlanmıştır.

Bir nanomalzemenin tanımı için revizyon süreci, güncellenmiş tanımın yayınlanmasıyla sona ermiştir.

İlk olarak 2011 yılında kabul edilen tanım, belirli nanomalzeme hükümlerini içeren AB mevzuatı için bir referans sağlar; Son birkaç yıldır Komisyon, tanımın amacına uygunluğunu ve Ortak Araştırma Merkezini, tanımın uygulanmasına ilişkin toplanan pratik deneyimleri değerlendirmektedir;

ii) bu deneyimlerin değerlendirilmesi ve

iii) tanımı açıklığa kavuşturmak ve uygulanmasını kolaylaştırmak için potansiyel seçeneklerin bilimsel ve teknik bir değerlendirmesi.

Geçici JRC bulgularına dayanarak, özellikle parçacık yönlerine (1-100 nm dışındaki boyutlara sahip parçacıkların dikkate alınması, fullerenlerin, tek duvarlı karbon nanotüplerin ve grafen pullarının derogasyonundan genelleme); parçacık sayısı konsantrasyon eşiğinin esnekliği; ve Hacme Özgü Yüzey Alanına referans bilgilerine odaklanarak Komisyon Haziran 2021’de bir paydaş danışmanlığı başlattı.

‘Nanomalzeme’, kendi başlarına veya agregalar veya aglomeralarda tanımlanabilir bileşen partiküller olarak bulunan katı partiküllerden oluşan ve sayı bazlı boyut dağılımında bu partiküllerin %50 veya daha fazlasının karşıladığı doğal, tesadüfi veya üretilmiş bir malzeme anlamına gelir. aşağıdaki koşullardan en az biri:

  1. partikülün bir veya daha fazla dış boyutu, 1 nm ila 100 nm boyut aralığındadır;
  • parçacık, iki dış boyutun 1 nm’den küçük ve diğer boyutun 100 nm’den büyük olduğu bir çubuk, fiber veya tüp gibi uzun bir şekle sahiptir; parçacık, bir dış boyutun 1 nm’den küçük ve diğer boyutların 100 nm’den büyük olduğu, plaka benzeri bir şekle sahiptir.
  • Parçacık sayısına dayalı boyut dağılımının belirlenmesinde, 100 µm’den büyük en az iki dik dış boyutu olan parçacıkların dikkate alınmasına gerek yoktur.

Ancak, hacimce <6 m2 /cm3 özgül yüzey alanına sahip bir malzeme nanomalzeme olarak kabul  edilmeyecektir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?