Genel Kozmetik Laboratuvar

MEZOGÖZENEKLİ SİLİKA’NIN SPF ARTIRICI ETKİSİ

Tüketicilere UV ışınlarına duyarlı dudak bölgesi için daha fazla koruma sağlama hedefi içinde olan araştırmacılar son zamanlarda güneşten koruyucu katkı maddeleri içeren farklı rujların formülasyonları ile ilgili umut vaat eden bulgular yayınlamıştır.

Bu ayın başlarında yayınlanan bir araştırma, mezogözenekli silika (mesoporous silica) ve titanyum dioksit (titanium dioxide) kombinasyonunun, tek başına kullanılan bir UV filtresinden daha yüksek bir güneş koruma faktörü ve daha fazla fotostabilite sağladığını ispat etmiştir.

Araştırmacılar, “geniş spektrumlu bir korumayla ilişkili fotostabil bir profil sağlamak için güneş kremi formülasyonlarının iyileştirilmesi, kozmetik biliminde ve genel olarak dermokozmetikte son derece önemli bir konu haline geldiğini” belirtmiştir. Titanyum dioksit ve çinko oksit gibi inorganik UV filtreleri, düşük tahriş ve ışığa duyarlılık oranları nedeniyle çocuklar ve hassas cilt veya alerjisi olan kişiler için sıklıkla seçilmektedir. Bu çalışmanın araştırmacıları, gözenekli silika gibi bir substratın titanyum dioksitin koruyucu etkilerini artırıp artıramayacağını test etmiştir. Dudaklar UV radyasyonuna ciltten daha duyarlı olduğundan, deney için bir güneş koruyucu ruj formüle edilmiştir.

Ruj formülasyonu

Araştırmacılar, katkı maddesi olarak sadece gözenekli silika içeren, sadece titanyum dioksit içeren, biri gözenekli silika içine kapsüllenmiş titanyum dioksit ve bir temel kontrol numunesi de dahil olmak üzere birkaç ruj formüle etmiştir. Titanyum dioksit ve silikatitanyum dioksit kombinasyonlu rujlar, %10 aktif bileşen içeriği bulundurmaktadır. Foto koruma etkinliği (SPF), bir entegrasyon küresi olan dağınık yansıma spektrofotometresi kullanılarak test edilmiştir. Fotostabilite, ksenon lambalı, optik filtreli ve kızılötesi filtreli bir güneş simülatörü kullanılarak değerlendirilmiştir. SPF, ışınlamadan önce ve sonra analiz edilmiştir.

SPF Sonuçları

Mezogözenekli silika içine kapsüllenmiş titanyum dioksit içeren ruj, yalnızca titanyum dioksit içeren rujdan daha fazla fotostabilite ve daha yüksek SPF göstermiştir. Titanyum dioksit tek başına geniş spektrumlu güneş koruması sağlayamamış; ancak silika ile kapsüllenmiş formül bunu başarmıştır.

SPF değeri 15’ten büyük ve kritik dalga boyu 370 nanometrenin üzerinde kayıt edilmiştir. Araştırmacılar, gözenekli silika-titanyum dioksit rujundaki artan SPF’nin, gözenekli silika ve titanyum dioksit arasında sinerjistik bir etki önerebileceğini öne sürmektedir.

Araştırmacılar, “Son yıllarda, çeşitli stratejiler kullanılarak daha güvenli ve daha etkili güneş kremlerinin geliştirilmesine ilginin arttığını ve gözenekli silikanın (SBA-15) yenilikçi güneş kremleri için geniş spektrumlu bir bileşen olarak kabul edilebileceğini” belirterek cümlelerini sonlandırmıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?