Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

METHYLPARABEN İÇİN NİHAİ SCCS GÖRÜŞÜNE İLİŞKİN DÜZELTME

Methylparaben hakkındaki nihai SCCS görüşüne yönelik bir düzeltme, Şubat 2024’te yazılı prosedürle kabul edilerek yayınlanmıştır.

Düzeltme, 1. soru kapsamındaki SCCS sonucuyla ilgilidir:

Sağlanan veriler ışığında ve Methylparaben’in potansiyel endokrin bozucu özellikleriyle ilgili endişeler dikkate alındığında, SCCS, Methylparaben’in kozmetik ürünlerde koruyucu olarak Kozmetik Yönetmeliği Ek V, giriş 12’de belirtildiği gibi tek başına kullanıldığında maksimum %0,4 (asit olarak) konsantrasyonu ve ester karışımları için %0,8’e kadar (asit olarak) kadar kullanıldığında güvenli olduğunu düşünüyor mu?

Aralık 2023’te kabul edilen nihai SCCS görüşünde yalnızca “Methylparabenin kozmetik ürünlerde koruyucu olarak %0,4’e kadar konsantrasyonlarda (asit olarak ifade edilir) kullanılmasının güvenli olduğu” belirtilmiştir. Bununla birlikte düzeltme şunu da eklemiştir: ” Kozmetik Yönetmeliği, Ek V/12’de belirtildiği gibi, tüm esterlerin toplam konsantrasyonu %0,8’i (asit olarak) aşmayan bir ester karışımında %0,4’e kadar kullanıldığında güvenlidir.”

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?