Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

METHYL SALICYLATE YENİ KISITLAMALAR

3 Şubat 2022’de Avrupa Komisyonu, Omnibus Act V taslağını Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) bildirmiştir. İlgili yasa, Mart 2021’de yayınlanan 17. ATP’de (Teknik Gelişmeye Uyum) CMR maddeleri olarak sınıflandırılan içeriklerin AB Kozmetik Yönetmeliği’ne aktarılmasını amaçlamaktadır. Aslında, genel bir ilke olarak, CMR maddelerinin kozmetikte kullanılması yasaktır (Madde AB Kozmetik Yönetmeliğinin 15. maddesi).

AB Kozmetik Yönetmeliği Ek III‘e METHYL SALICYLATE eklenecektir.

METHYL SALICYLATE

Methyl Salicylate (CAS no. 119-36-8), kozmetik formüllerinde koku/tatlandırıcı gibi çeşitli işlevlere sahip bir maddedir.

2021’de ECHA, Methyl Salicylate’ı CMR-Kategori 2 maddesi olarak sınıflandırmıştır. Kategori 2, bileşenin üreme için toksik olduğundan şüphelenildiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle kozmetik endüstrisi, Avrupa Komisyonu’ndan AB Kozmetik Tüzüğü Madde 15(1)’de belirtilen muafiyet prosedürünü uygulamasını istemiştir. Buna göre, CMR-2 olarak sınıflandırılan bir maddenin kullanımına, Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS) tarafından değerlendirilip güvenli bulması halinde muafiyet yoluyla izin verilebilmektedir.

Sonuç olarak, 26-27 Ekim 2021’de SCCS, çeşitli kozmetik kategorileri için maksimum güvenli konsantrasyonunu belirten Methyl Salicylate (SCCS/1633/21) hakkındaki nihai görüşünü yayınlamıştır. Bu doğrultuda, Methyl Salicylate kullanımı aşağıdaki şekilde sınırlandırılacaktır:

Durulanmayan cilt ürünlerinde (yüz makyajı, sprey/aerosol vücut losyonu, sprey/aerosol deodorant ve hidroalkolik bazlı kokular hariç) ve durulanmayan saç ürünlerinde (sprey/aerosol ürünleri hariç) %0,06‘ya kadar;

Yüz makyajında ​​%0.05‘e kadar (dudak ürünleri, göz makyajı ve makyaj temizleyici hariç);

Göz makyajı ve makyaj temizleyicide %0,002‘ye kadar;

Saçta durulanmayan ürünlerde (sprey/aerosol ) %0,009‘a kadar;

Deodorant sprey/aerosolde %0,003‘e kadar;

Vücut losyonu spreyi/aerosolde %0,4‘e kadar;

Durulanan cilt ürünlerinde (el yıkama hariç) ve durulanan saç ürünlerinde %0,06‘ya kadar;

10 yaş üstü çocuklar ve yetişkinlere yönelik el yıkama, hidroalkolik bazlı kokular ve gargaralarda %0,6‘ya varan oranlarda;

Dudak ürünlerinde %0.03‘e kadar;

Diş macununda %2,52‘ye kadar;

6-10 yaş arası çocuklara yönelik gargarada %0,1‘e kadar;

Ağız spreyinde %0,65‘e kadar.

Ayrıca altı yaşından küçük çocuklar için kozmetik ürünler Methyl Salicylate içeremez.

Düzenlemeler için Son tarih

Avrupa Komisyonu, Omnibus Act V’i büyük olasılıkla Eylül 2022’de yayınlayacaktır. Yeni kısıtlamalar, 17. ATP’nin geçerli olacağı kesin tarih olan 17 Aralık 2022’den itibaren geçerli olacaktır.

Omnibus Yasalarının piyasaya arz etmek ve piyasada bulundurmak arasında bir ayrım yapmadığını unutmayınız.

17 Aralık 2022‘den itibaren güzellik markaları, Omnibus Act V ile uyumlu olmayan kozmetik ürünlerini artık AB pazarına arz etmemeli ve halihazırda raflarda bulunan ürünleri geri çağırmalıdır.

Formülasyon revizyonları aylar sürebilir bu sebeple hazırlıksız yakalanmamak için harekete geçmenizi öneriririz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?