Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Kozmetik Laboratuvar

KOZMETİK LABORATUVARLARINI VE ÜRETİMİ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GETİRMEK İÇİN İPUÇLARI

Sıfır Atık Projesi’ne göre, 2018’de dünya genelinde kozmetik endüstrisi tarafından 120 milyardan fazla ambalaj üretilmiştir. Cilt nemlendiricileri, makyaj malzemeleri vb. ürünleri paketlemek için kullanılan karton malzemeler, yılda 18 milyon dönüm orman kaybına katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, 1990 ile 2018 yılları arasında kişisel bakım sektörü her yıl ticaret fazlası vererek 2018’de 4,8 milyar ABD dolarına ulaşırken, imalat sektörünün tamamı bu dönemde her yıl ticaret açığı kaydetmiştir. Sadece 2018’e bakıldığında, kişisel bakım ürünleri ihracatı ve ithalatı %35 artmıştır. Bu kadar çok ürün üretilirken çok sayıda ürün de satın alınmakta ve zaman içinde israf olmaktadır. Bu durum, ambalajı atmaktan, çalışmayan bir ürünü test etmeye ve imha etmeye kadar yapılan tüm işlemlerden kaynaklanmaktadır.

Gezegenimizin durumunun kötüye gittiği herkes tarafından bilinmektedir. Kişisel bakım endüstrisi, çevre ve topluluklar üzerindeki bu ambalaj atığı etkisini azaltmak konuyla ilgili çalışmalar başlatmıştır. Gelişmekte olan markalar ileriye dönük büyük bir adım atarak, tüketiciler için yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilir çözümler ortaya koymuştur. Bu adım, yeniden doldurulabilir, yeniden üretilebilir ve geri dönüştürülebilir ambalajları içermektedir.

Su kıtlığı da dünya için başka bir endişe kaynağıdır. Birleşmiş Milletlere göre su, sosyo-ekonomik kalkınma ve sağlıklı bir ekosistemin korunmasına yardımcı olmak için kritik öneme sahiptir. Bilindiği gibi, su aynı zamanda ancak iyi yönetildiğinde yenilenebilecek sınırlı bir kaynaktır ve dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri su kıtlığı olan bölgelerde yaşamaktadır. Ürün açısından bakıldığında, bu, susuz ve sürdürülebilir güzellik ürünlerinde bir artışa neden olmuştur. Seçenekler, tüketicilerin su eklediği seçeneklerden, üretim ve kullanım sırasında daha az su gerektirenlere kadar uzanmaktadır. Su bilincine sahip hareket aynı zamanda güzellik rutinlerini basitleştirme eğilimiyle de uyumludur. Bilinçli üreticiler su kaynağının korunması için minimalizm yani “Az daha çoktur. (Less is more.)” Felsefesinin benimsemeye çalışmaktadır.

İçerisinde bulunduğumuz COVID-19 Pandemisi, tek kullanımlık plastiklerin fazlaca üretilmesi, kullanılması ve atılmasına neden olmuştur. Tek kullanımlık maskelerin sağlık hizmetleri dışında halk tarafından kullanılmasının bir yılda 3,5 milyon metrik ton ek plastik atık ürettiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, tek kullanımlık plastikten uzaklaşma hedefi pandemi ile sekteye uğramıştır. Pandemi öncesi, kozmetik ve kişisel endüstrinin tüketiciye dönük tarafı, sürdürülebilirlik yönünde büyük adımlar atmaktaydı. Ancak perde arkasında, araştırma laboratuvarları ve üretim tesisleri, israfı azaltmaya yardımcı olacak çözümler bulmakta hız kazanamamış ve bu durum dünyamız için hiç olmadığı kadar önemli ve zorunlu hale gelmiştir.

Dünya çapında araştırma laboratuvarlarının ve üretim tesislerinin sürdürülebilirliği artırmak ve daha çevre dostu hale gelmek için çalışmasına yardımcı olan birkaç kuruluş bulunmaktadır.

Sürdürülebilir Laboratuvar Destek Kuruluşları

 • LEAN – The Laboratory Efficiency Action Network
 • Green Your Lab
 • Green Light Laboratories
 • Green Lab Associates
 • Synergie Santé Environnement
 • My Green Lab
 • Bringing Efficiency to Research Grants (BETR)
 • NIUB
 • GreenCentre Canada Green Lab Assessment Program
 • Greener U: Engineering Campus Sustainability
 • The Scientist Green Lab Challenge Webinar
 • AASHE Campus Sustainability Hub
 • International Institute for Sustainable Laboratories
 • Egnation
 • NESSE
 • The North American Laboratory Freezer Challenge

Kaynak:  https://www.labconscious.com/organizations-for-sustainable-laboratories-best-practices

Laboratuvar Ölçekli Sürdürülebilirlik

Kozmetik ve kişisel bakım formülasyonları ilk olarak, mükemmel formülasyon elde edilene kadar bir ürünün birden fazla prototipinin yapıldığı Ar-Ge laboratuvarlarında doğmaktadır. Bu işlem sırasında, kötü partilerin atılması ve pipetler ve kantarlar gibi tek kullanımlık plastiklerin kullanılması gibi çok fazla atık üretilmektedir. Laboratuvarda %100 sürdürülebilir olmak neredeyse imkânsız olsa da, üretkenlikten ödün vermeden atıkları azaltmaya yardımcı olmanın yolları bulunmaktadır. Birlikte daha büyük bir etkiye sahip olabilecek özellikle de endüstri genelinde yaygın bir uygulama haline gelirse küçük çabalar uygulanabilir.

Aşağıda uygulanabilecek birkaç örnek listelenmiştir:

Cam Tartım Aletleri ve Eşya kullanımı

Kullanımdan sonra çöp kutusuna atılan tartım teknelerini değiştirmek için, malzemeleri tartmak ve daha büyük bir karıştırma kabına aktarmak için cam ölçüm kapları veya beherler ve saat camları kullanılabilir. Ön karışımlar ve katı ve sıvı malzemeleri tartmak için sürdürülebilir bir yöntem olabilir. Camın temizlenmesi de kolaydır ve gerekirse sterilize edilebilir, bu da bilim adamlarının cam eşyaları yeniden kullanmalarını sağlamaktadır.

Plastik sarf malzemeleri cam aletlerle değiştirmek, belki biraz daha fazla temizlik dışında, üretkenliği minimum düzeyde etkileyecektir.

Mikro fiber bez kullanımı

Kâğıt havlular, kolayca aşırı kullanılan ve israf edilen sarf malzemelerine başka bir örnektir. Alternatif olarak, ekipmanı temizlemek ve kurutmak ve tezgâh üstlerini silmek için mikro fiber bezler kullanılabilir. Bunlar kolayca yıkanabilir ve kâğıt havlu israfını azaltmak için yeniden kullanılabilir.

Yeniden kullanılabilir paketlerde numune uygulaması

Plastik atık, yıkanıp sterilize edildikten sonra tekrar kullanılabilecek cam kavanoz veya şişelerde tedarikçilerden numune talep edilebilir. Ek olarak, mümkünse, tekrar nakliyeyi ve fazla ambalaj atığı oluşturmayı önlemek için malzemeleri toplu olarak talep etmeniz veya satın almanız önerilir.

İstenmeyen prototipler üzerinde test etmek

Ar-Ge ve ürün yeniliği ile bazı prototipler için çoğu zaman bazı partiler atılır. Bununla birlikte, kokular veya renkler gibi “geçici” bileşenleri test etmek için yeniden kullanılabilirler. Örneğin kokular, bir formülasyonda değişikliklere yol açabilir. Bazın kokularla uyumluluğunu test etmek için istenmeyen prototipler kullanılabilir. Bu yöntem ile atık miktarı azalır ve olası atıklar verimli kullanılmış olur. Renk katkı maddelerinin baz formül üzerindeki etkisi de ilk önce prototipler üzerinde test edilebilir. Ayrıca, temel formül benzerse, formülü hazırlayan kişi, ilave edildikten sonra bozulup bozulmadığını görmek için formüldeki farklı kozmetik aktifleri test edebilir; veya bir ürünün stabil olduğu pH sınırlarını test edebilirler.

Prototiplerin ve Bitmiş Formüllerin Yeniden Kullanımı

Atık haline gelen prototipleri veya bitmiş ürünleri yeniden kullanmanın bir başka yolu da alternatif uygulamalar bulmaktır. Örneğin, bazı atılan şampuanlar veya vücut temizleyicileri, ürünler güvenli ve stabil olduğu sürece el sabunu olarak yeniden kullanılabilir.

Üretim Ölçekli Sürdürülebilirlik

Üretime girerken, sorunsuz bir operasyon elde etmek için birçok faktörün bir araya gelmesi gerekmektedir.

Sürdürülebilirliğin değerlendirilebileceği alanlar aşağıdaki gibidir:

Varillerin İadesi ve/veya Yeniden Kullanımı

Tedarikçiler tarafından sağlanan varil ve kovaların iade edilmesi veya yeniden kullanılması, çöplüklerdeki atıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Bunlar, her kullanımdan sonra atılan plastik poşetler yerine, üretim çalışmaları için malzemeleri önceden tartmak için kullanılabilir.

Plastiğin Geri Dönüştürülmesi

Yıkanması ve sterilize edilmesi zor olan plastik parçalar, yeni ürünler oluşturmak için plastiği yıkayan, sterilize eden ve eriten bir geri dönüşüm merkezine gönderilebilir. Ek bir teşvik olarak, çoğu zaman geri dönüşüm merkezleri, plastiğin boyutuna, ağırlığına ve türüne bağlı olarak geri dönüştürme ücreti vermektedir.

Fazla Malzemelerin Yeniden Satılması

Bileşen israfını azaltmaya yardımcı olmak için, sözleşmeli üreticiler, potansiyel olarak, son kullanma tarihi geçmek üzere olan veya artık kullanılmayan fazla içerik maddelerini bileşen tedarikçilerine bildirebilir, böylece başka bir üretici tarafından kullanılabilirler. Bu uygulama; tüm hammaddeler için verimli değildir, nakliye masrafı doğurur ve satın alan kişinin yeniden kalite kontrol yapmasına sebep olabilir fakat fazla içerik maddelerinin yeniden satılması, ticari içerik maddeleri için içerik israfını azaltacaktır. Bu yöntem ile COVID-19 Pandemisinin yarattığı birçok kıtlığın yanı sıra içerik kıtlığının da önüne geçilebilir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?