Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Kozmetik Türkiye

KOZMETİK FİRMALARININ DİKKATİNE!

Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanlığı tarafından 17.12.2023 tarihinde yeni Kozmetik Ürünler Yönetmeliği doğrultusunda değişen ve yenilenen kılavuzlar hakkında duyuru yayınlanmıştır.

Duyurunun detayı aşağıdaki gibidir;

08.05.2023 tarihli 32184 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış Kozmetik Ürünler Yönetmeliği kapsamında kozmetik faaliyet alanı sayfasına güncel Kozmetik Ürünler Yönetmeliği ve Ekleri pdf formatında yüklenmiş olup kozmetik sektörüne yol göstermek amacıyla bazı kılavuzlar değiştirilmiş ve yenilenmiştir.

Değişen ve yenilenen kılavuzlar aşağıdaki gibidir:

  • Kozmetik Ürünlerin İstenmeyen Etkilerinin/Ciddi İstenmeyen Etkilerinin Bildirimine İlişkin Kılavuz güncellenmiştir.
  • Kozmetik Faaliyetleri Elektronik İşlem Süreçlerine İlişkin Kılavuz güncellenmiştir.
  • Kozmetik Ürün Bilgi Dosyasının İçermesi Gerekenlere İlişkin Kılavuz, Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendirmesi ve Güvenlilik Değerlendiricisi Hakkında Kılavuz ve Kozmetik Müesseselerinde Görev Alan Sorumlu Teknik Elemanlara İlişkin Kılavuz kaldırılmış olup birleştirilerek Kozmetik Ürün Bilgi Dosyasına Sorumlu Teknik Elemana Ürün Güvenlilik Değerlendiricisine Ve Eğitimine İlişkin Kılavuz yayınlanmıştır.
  • Kozmetik Ürün İhracat Sertifikası Düzenlenmesine İlişkin Kılavuz kaldırılmıştır.
  • Kozmetik Ürünlerin Analizlerine İlişkin Kılavuz güncellenmiştir.
  • Kozmetik Ürün Üreticisi, Tüketicisi, Hizmet Sunulan Müessese ve Profesyonel Ürünleri Uygulayan Profesyonel Kişiler İçin Bilgilendirme Kılavuzu kaldırılmış olup Kozmetik Ürün Sorumlu Kişisi ve Nihai Kullanıcılar İçin Bilgilendirme Kılavuzu yayınlanmıştır.

Güncel Yönetmelik ve kılavuzlara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?