Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Kozmetik Türkiye

KOZMETİK FİRMALARININ DİKKATİNE!

İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış ürünler, kozmetik ürün olarak kabul edilmekte olup kozmetik ürünlerin topluma güvenli, etkili ve kaliteli şekilde ulaşmasını temin etmek üzere ürünlerin piyasaya arz edilmesinden önce Kurumumuza bildirimde bulunulması 5324 Sayılı Kozmetik Kanunu gereğince zorunludur. Bu minvalde kozmetik ürünler için üreticilerin/ithalatçıların bildirim işlemlerine dair yükümlülüklerini yerine getirebilmesi amaçlarına yönelik olarak Ürün Takip Sistemi’nde (ÜTS) ilgili alanlar yapılandırılmış olup bu alanda faaliyete başlayacak olan firmalar ve piyasaya arz edilecek kozmetik ürünler ÜTS’ye kaydedilmektedir.

ÜTS portalında firmaların kozmetik ürün bildirimi aşamasında “Bilgi bankası ve ÜTS mobilde görüntülensin mi?” sorusu yer almakta olup firmaların “Hayır” seçeneği seçmeleri durumunda ilgili ürün ve ürüne dair bilgiler bilgi bankası ve ÜTS mobilde görüntülenmemektedir. Firmaların ilgili soru için “Hayır” seçeneğini seçmeleri durumunda seçtikleri tarihten itibaren 3 ay süresince bahse konu ürünlerin sadece isim ve barkod numaralarının sistemde görüntülenecektir. Ancak tüketicilerin doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirilmesi adına 3 aylık süre sonunda ilgili ürünlerin ürün kaydı ve durum bilgileri bilgi bankası ve ÜTS mobilde otomatik görünür hale gelecektir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?