Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

KOZMETİK ALERJEN SAYISI 26 DAN 82 YE Mİ ÇIKIYOR?

Alerjen genellikle ” Alerjik reaksiyonlara neden olan madde” olarak tanımlanır.

AB Kozmetik Yönetmeliğinde “alerjen” kelimesi yer almasa da Yönetmelik Ek III’ te listelenen 26 madde alerjen potansiyelleri ile bilinmektedir.

Halihazırda 1223/2009 Kozmetik Yönetmeliği, sentetik kokulardan türetilen 26 alerjenin yanı sıra doğal uçucu yağlar ve özütlerin kozmetik bileşenler listesine (INCI) dahil edilmesini gerektirmektedir.

Pratikte, belirli bir alerjenin durulanan bir kozmetik üründe (örn. Sabun, duş jeli, şampuan) %0,01’i veya durulanmayan kozmetik üründe (örn. Krem, losyon, tonik) %0,001’i aşması durumunda INCI ismi ile kozmetik ürün etiketinde listelenmesi gerekmektedir.

26 alerjen listesinde Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene Carboxaldehyde (HICC)* alerjeni yasaklanmıştır.

* 23 Ağustos 2019 tarihinden itibaren HICC içeren kozmetik ürünler Birlik pazarına sunulmamaktadır. 23 Ağustos 2019’dan önce pazara sürüldü ise ürünün satışına 2 yıl daha izin verilmiş olup 23 Ağustos 2021’e kadar tükenmeyen ürünlerin ise pazardan toplanılması gerekecektir.

Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS) ilk olarak, insanlarla yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda alerjenleri listelemektedir.

Yeni liste; 26 adet alerjen bulunan var olan liste ile karşılaştırıldığında; sadece kimyasal maddeleri değil, aynı zamanda doğal özleri ve uçucu yağları da içermekte olup toplam sayı 26 dan 82 ye çıkarılmıştır.

Klinik ve deneysel verilerin gözden geçirilmesi ile şu anda listelenen 26 alerjenden çok daha fazla koku bileşenine birçok insanın duyarlı olduğunu göstermektedir. 

Bu uygulama, öncelikle tüketicileri korumayı ve onları kozmetikte bireysel alerjenlerin varlığı hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Bu, özellikle belirli kokulara alerjisi olan kişiler için önemlidir. INCI bileşen listesi, listelenen koku alerjenlerinden en az birine alerjisi olan hastaların tedavisinde önemlidir.

(SCCS), kozmetik ürünlerdeki koku alerjenleri hakkındaki görüşünde tüketicilerin 26 alerjen listesinin ötesine geçen ilave koku bileşenleri hakkında da bilgilendirilme yapılması gerektiğini belirtmiştir. 

Olası Yeni alerjenler:

Menthol, Terpineol, Linalyl Acetate, Camphor, Vanillin, Geraniol türevleri: Geranial and Geranyl Acetate, ylang-ylang oil (Cananga Odorata Flower Oil), cinnamon oil (Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil), ve ya lavender oil (Lavandula Officinalis Flower Oil).

Bu nedenle, 1223/2009 sayılı Yönetmelikte yeni değişikliklerin uygulanması, alerjen listesinin 26’dan 82 koku alerjenine genişletilmesi için çalışmalar halen devam etmektedir. 

Yapılan çalışmalar, kozmetik içerik listelerinin önemli ölçüde artacağını veya yeni alerjenlerle zenginleştirileceğini gösteriyor.

Öngörülen bu değişikliklerin ardından kozmetik üreticileri, INCI bileşimlerine daha fazla alerjen ekleyerek kozmetik etiketlerini değiştirmek zorunda kalacaklardır. 

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?