Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
ABD Kozmetik

KEPEK ÖNLEYİCİ FORMÜLASYONLAR

Kepek, kafa derisinde kaşıntı ve pullanmaya neden olan hafif bir seboreik dermatit formudur. Durum bulaşıcı olmasa da, semptomlarından etkilenenlerin yaşam kalitesini etkileyebilir.

Kepeğin en önemli nedenlerinden biri Malassezia adı verilen maya benzeri bir mantardır. Bu mantar yetişkin kafa derilerinde kolayca bulunur; bununla birlikte, kafa derisi fazla yağların varlığında, yağı parçalar ve oleik asit oluşturur. Oleik aside duyarlılığı olan bireylerin kafa derileri daha sonra hücre yenileme oranının artmasıyla reaksiyona sokarak yukarıda belirtilen semptomlarla sonuçlanır.

Saç derisinin şampuanlanmaması, fazla yağların ve ölü cildin kafa derisinde kalmasını sağlayarak bu semptomları şiddetlendirebilir. Ortaya çıkan pullanma daha sonra koyu saçlı ve / veya koyu renk kıyafetler giyenlerde gözle görülür bir şekilde belirgin hale gelir, bu da genellikle utanç hissi ile sonuçlanır.

Kepek benzeri semptomların tek nedeni Malassezia değildir. Genel olarak kuru bir cilde ve kafa derisine sahip olmak da pullanma ve rahatsızlığa neden olabilir. Egzama ve seboreik dermatit gibi durumlar da kepek benzeri semptomlara neden olabilir.

Kepek, yetişkin nüfusun neredeyse yarısını etkileyen yaygın bir hastalıktır. Bu nedenle, tüketiciler yan etkilerini azaltmak veya ortadan kaldırmak için birçok yol aramışlardır.

Kepek, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından çeşitli reçetesiz (OTC) bileşenlerinin onaylandığı bir hastalık olarak kabul edilir. Bunlar Federal Düzenlemelerde özetlenmiştir.

En popüler kepek önleyici ürünler şampuan olarak biçimlendirilir; bununla birlikte, kafa derisi toniklerinin kullanımı hem kepek hem de seboreik dermatite karşı da etkili olabilir. Şampuanların aksine, kafa derisi tonikleri kafa derisinde kalır ve daha kısa şampuan uygulama sürelerinin aksine daha uzun maruz kalma süresi ve daha fazla emilim sağlar.

Kepek önleyici Formüle etme

FDA kepek karşıtı etkinlik için hangi aktiflere izin verildiğini belirtmiş olsa da, kepek semptomlarına yardımcı olmak için bu bileşenlerin yanında veya tamamlayıcı formülasyonlarda ek kozmetik bileşenler kullanılabilir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir.

Piroctone Olamine

Piroctone Olamine, kepek önleyici bir kozmetik aktiftir. Piroctone Olamine yeni kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bileşen, saç kremlerine ve şampuanlara 4.0-10.0 pH aralığında ve % 0.05-1.00 kullanım seviyesinde eklenebilen bir toz formunda tedarik edilir. Sıcak proses formülasyonuna dahil edilirken Piroctone Olamine’nin 80°C’nin altına eklenmesini sağlamak önemlidir.

Propanediol Caprylate

Propanediol Caprylate, sebumu azaltarak kepek rahatlaması sağlamaya yardımcı olan biyo-bazlı bir bileşendir. Çalışmalar sadece kepeğe karşı etkinliğini değil, aynı zamanda sağlıklı bir kafa derisi mikrobiyomu kurmadaki etkinliğini de göstermiştir. Bileşen genellikle alkol, glikoller ve esterlerde çözünür. Propanediol Caprylate, şampuan, saç kremleri ve kafa derisi toniklere dahil edilebilir.

Climbazole 

Climbazole, kepek önleyici şampuanlar için minimal hassaslaştırıcı bir bileşendir. Uzun süreli kullanımı kepeği neredeyse tamamen sübvanse edebilir. Bileşen, anyonik yüzey aktif maddeler ve suda çözünür, bu da şampuan için idealdir. Climbazol % 0.5-2.0 kullanım seviyelerinde ve 3-8 pH aralığında stabil olarak önerilir.

Perlit

Perlit, kafa derisinin yüzeyinden fazla yağ ve kepeklerin atılmasına yardımcı olur. Bu da kafa derisini daha temiz ve rahat hissettirir. Şampuan gibi uygulamalarda kullanıldığında, köpürme yeteneklerini artırmaya da yardımcı olabilir. Formülasyon işleminin sonunda % 2-5 kullanım seviyelerinde perlit eklemek en iyisidir.

Heksamidin Diisethionate

Heksamidin Diisethionate, suda çözünen bir katyonik bileşendir. Heksamidin Diisethionate, çinko pirithione ve climbazole ile birlikte iyi çalışır. Şampuan formüleinde, 50 °C’den daha az bir seviyede % 0.03-0.05 seviyesinde eklenmelidir.            

Uyarı Notu

Kozmetik aktifler FDA tarafından güvenli ve etkili kepek önleyici ilaçlar olarak kabul edilmese de, bu durumu hafifletmeye yardımcı olacak etkiler vermedikleri anlamına gelmez. Bunun anlamı, bu bileşenler için (ilaç olarak sınıflandırılmadıkça) ilaç iddiaların kullanılmaması gerektiğidir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?