Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel Kozmetik

İSRAİL KOZMETİK YÖNETMELİĞİ TASLAĞI

İsrail Sağlık Bakanlığı, kozmetik ürünlerin üretimi, pazarlanması ve ithalatı için bir Yönetmelik taslağı hazırlamıştır. Bu Yönetmelik, kozmetik ürünlerde kullanımı yasaklanmış 1.683 maddeyi ve 329 kısıtlanmış içeriği listeleyen ekleri içermektedir. Yasaklanmış içerik maddeleri büyük ölçüde AB ile eşdeğerlik göstermektedir.

Yönetmelik, izin verilen renk katkı maddelerinin, koruyucuların ve UV filtrelerinin listelerini de içermektedir. Bu yönetmelik, küçük farklılıklarla birlikte, AB kozmetik ürünler Yönetmeliği ile büyük ölçüde tutarlılık göstermektedir. Örneğin, İsrail’in yasaklanmış içerik maddeleri listesi, aşağıdakiler dâhil olmak üzere AB Kozmetik Yönetmeliği’nde yer almayan bazı kimyasalları içerecektir.

– trokserutin;

– SD alkol 40;

– Desmedifam

Öneri, ayrıca her bir kozmetik ürün için bir RP’nin atanması ve o kozmetiğe dair yürütülen test yöntemleri konusunda AB eşdeğeri ile tutarlılık göstermektedir. İsrail, 25 Mart’a kadar görüşlerin kabul edildiği taslağı 24 Ocak’ta DTÖ’ye bildirmiş olsa da, uygulama için bir zaman çizelgesi belirtmiyor.

Oyuncaklar ve kimyasallar yönetimi

İsrail hükümeti kısa bir süre önce oyuncaklardaki kimyasallara ilişkin kurallarını AB ile uyumlu hale getirmiştir. Bu arada gözler, endüstriyel kimyasalların ulusal bir envanteri için planlar oluşturacak olan ve risk değerlendirmesi ile yönetimi için süreçleri belirleyecek olan yeni bir kimyasal yönetim yasası taslağı sunması için ülkenin Çevre Koruma Bakanlığı üzerindedir. Hükümet, Ekim 2020’de, 2021’in sonuna kadar onaylaması beklenen bir yasa taslağı yayınlamıştır ancak bu yasa taslağı ertelenmiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?