Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel Kozmetik

HİNT SANDAL AĞACI’NIN ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ

Cosmetics Journal’ da yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar Hint sandal ağacı yağının lipofilik antioksidan E vitamininden (alfa tokoferol) daha güçlü bir antioksidan olabileceğini bulmuşlardır.

Uçucu yağlar ve uçucu yağlar içeren bitki parçaları, insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olma yetenekleri nedeniyle uzun süredir değer görmektedir.

Hint sandal ağacı yağı, Santalum albümünün aromatik öz odununun buharla damıtılmasıyla elde edilen uçucu yağdır. Yağ, yumuşak, sıcak ve odunsu kokusuyla bilinir.

Hücresel çalışmada, çevresel stres faktörlerine maruz kalma ile Hint sandal ağacı yağının, E vitamininden kaydedilen azalmadan %30-40 daha yüksek bir reaktif oksijen türü azalması kaydettiği bulunmuştur. Ek olarak, yağ, güneş ve dijital kaynaklardan gelen mavi ışık ve sigara dumanından kaynaklanan kirlilik gibi stres faktörlerinin cilt dokularında neden olduğu kolajen hasarını önemli ölçüde azaltabilir.

Bu bulgular, Hint sandal ağacı yağının, çeşitli uygulamalar yoluyla kozmetik ve cilt bakımında koruyucu ve yaşlanma karşıtı bir aktif bileşen olarak hizmet edebileceğini göstermektedir.

Çalışmada, izole edilmiş cilt dokusu sigara ve ozon da dahil olmak üzere simüle edilmiş çevre kirliliğine maruz kaldığında, kolajen dokusunu sindiren Matriks metalloproteinaz-1 (MMP1) enziminin arttığı ve sandal ağacı yağının MMP1 enzimini azalttığı görülmüş olup; Hint sandal ağacının kolajen koruyucu etkisinin kırışıklıkların görünümünü azalttığı sonucuna varılmıştır.

Çalışmada ayrıca cilt hücreleri ayrıca bir güneş mavisi ışığı ve dijital mavi ışık kaynağına maruz bırakılmış ve bu hücreler, sağlıklı cilde zararlı bir dizi reaksiyonu başlatan reaktif oksijen türleri üretmiştir. Ancak, hücre kültürleri sandal ağacı yağı ile işlendiğinde, reaktif oksijen türlerinin üretimi %76’ya kadar azaldığı tespit edilmiştir. Bu yeni araştırma bulguları Hint sandal ağacı yağının cildi çevresel hasara karşı korumadaki gücünü göstermektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?