Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

GÜNCEL ZINC PYRITHIONE LİMİTLERİNE DİKKAT!

Kozmetik endüstrisinde çinko ve çinko tuzları çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Zinc Pyrithione (ZPT); saç kremleri, şampuanlar, yüz pudraları, temizlik ürünleri, göz kalemleri, temizlik ve cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan çinko tuzlarından biridir.

Zinc Pyrithione’un fonksiyonları şunlardır:

  • Kepekle mücadeleye,
  • Sebum üretimini kontrol etmeye,
  • Saçın kolay taranmasına, yumuşak, parlak, hacimli olmasına yardımcı olur.
  • Kozmetik ürünlerde mikroorganizma gelişimini engeller.

Zinc Pyrithione’un, 2014 ve 2018’de yayınlanmış olan SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety – Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi) görüşüne göre, durulanan saç bakım ürünlerinde maksimum % 2.0 konsantrasyonunda kepek önleyici bir ajan olarak kullanılması güvenli bulunmuştu.

Ekim 2016’da ZPT’nin CMR 1B olarak sınıflandırılması için İsveç Kimyasallar Ajansı tarafından ECHA’ya bir CLH (Harmonized Classification and Labelling – Uyumlaştırılmış Sınıflandırma ve Etiketleme) dosyası sunulmuştur. İsveç Kimyasallar Ajansı tarafından sunulan bu dosyadaki çalışmalara göre Zinc Pyrithione özellikle üreme ve gelişim toksisitesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda 14 Eylül 2018’de, ECHA’nın Risk Değerlendirme Komitesi, 1272/20081 sayılı Tüzük (EC) uyarınca ZPT’nin bir CMR 1B maddesi olarak sınıflandırılmasını kabul etmiştir. Kozmetik Yönetmeliği Madde 15 (2) ‘ye göre, “1272/2008 Sayılı Tüzük (EC) Ek VI Bölüm 3 kapsamında 1A veya 1B kategorisindeki CMR maddeleri olarak sınıflandırılan maddelerin, istisnai olarak özel koşullar yerine getirilmedikçe kozmetik ürünlerinde kullanımı yasaklanacaktır.

İsveç Kimyasallar Ajansı tarafından sunulan bu çalışmalar, önceki SCCS görüşünde değerlendirilmemiştir. SCCS, mevcut olan bu yeni verilere dayanarak Zinc Pyrithione güvenliğini yeniden gözden geçirmiştir.

SON DURUM:

SCCS, 4 Mart 2020’de Zinc Pyrithione hakkındaki son görüşünü yayınlamıştır. Bu görüşe göre;

– Zinc Pyrithione’un, durulanmayan saç ürünlerinde koruyucu haricinde kullanıldığı durumlarda maksimum % 0,1 (Ek III/101)

– durulanan saç ürünlerinde koruyucu olarak kullanıldığı durumlarda maksimum % 1 (Ek V/8),

– saç ürünleri hariç, durulanan ürünlerde koruyucu olarak kullanıldığı durumlarda ise maksimum % 0,5 (Ek V/8) konsantrasyonda kullanımının güvenli olduğu bildirilmiştir.

*Oral ürünlerde kullanımının ise güvenli olmadığı bildirilmiştir.

ZPT için gelen bu yeni % 1’lik yeni kısıtlama, 1223/2009 Sayılı Tüzüğün (EC) Madde 15 (d) ‘de (başka kaynaklardan gelen maruziyet) belirtilen koşullara ve mevcut bilimsel verilere göre verilmiştir. Sonuç olarak yeni görüşe göre durulanan saç bakım ürünlerinde kepek önleyici Zinc Pyrithione konsantrasyonu yarı yarıya düşürülmüştür.

Ürünlerinde Zinc Pyrithione içeren üreticilerin bu konuda önlemlerini almaları şiddetle tavsiye edilir.

Bu ve benzeri konularla ilgili detaylı bilgi almak için bize danışabilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?