Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Kozmetik

GÜNCEL ALÜMİNYUM LİMİTLERİNE DİKKAT !

Antiperspirantlar, rujlar, diş macunları gibi kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan bir madde olan alüminyum, yüksek dozlarda sistematik toksisite göstermektedir.

SCCS (The Scientific Committee for Consumer Safety), alüminyum içeren kozmetik ürünlerin insan sağlığı üzerindeki olası risk değerlendirmesi ile ilgili en son 2014 yılında görüş bildirmişti. 

Kozmetik ürünlerde alüminyumun varlığından kaynaklanan insan sağlığı için olası riskler hakkında bir değerlendirme sağlamak üzere alüminyum ile ilgili son görüşlerini 03-04 Mart 2020’deki Genel Kurul toplantısında yayınlamıştır.

Son yayınlanan görüşe göre aşağıdaki eşdeğer alüminyum konsantrasyonlarda alüminyum bileşiklerinin kullanımı güvenli kabul edilmiştir.

→Spreysiz deodorantlarda veya spreysiz antiperspirantlarda; % 6,25

→Sprey deodorantlarda veya sprey antiperspirantlarda; % 10,60

→Diş macunlarında; %2,65 

→Rujlarda;  % 0,77

Ek olarak, SCCS, alüminyum içeren kozmetik ürünlerin günlük kullanımları ile oluşturduğu sistemik maruziyetin, başka kaynaklardan gelen alüminyumun sistemik vücut yükünü etkilemediğini bildirmiştir.

Eğer Alüminyum içeren kozmetik ürünler üretiyorsanız, yukarıdaki sınırlara uymanız şiddetle tavsiye edilir.

https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_235.pdf

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?