Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

FRANSA’DAN ÖNERİ: CANNABİDİOL’ÜN CLH SINIFLANDIRMASI

Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA), 7 Haziran 2023’te potansiyel üreme toksisitesi nedeniyle Cannabidiol için Fransa’nın uyumlaştırılmış bir sınıflandırma ve etiketleme (CLH) getirme önerisi yayınlamıştır. Bu bileşenin güncel durumda Avrupa Birliği’nde genel olarak da güvenliği sorgulanmakta olup, inceleme tamamlandığında ilgili bileşen için kozmetik ürünlerde kullanımının tehdit oluşturabileceği sonucu çıkması beklenmektedir.

REACH Tüzüğü kapsamında sınıflandırma amacıyla ECHA’ya gönderilen 2-[(1R,6R)-3-methyl-6-prop-1-en-2-ylcyclohex-2-en-1-yl]-5-pentylbenzene-1,3-diol’ün CAS numarası 13956-29-1’dir. CosIng’de, anti-sebum, antioksidan, cilt kondisyoneri ve cilt koruma işlevlerine atfedilen bitki veya sentetik kökenli Cannabidiol’e (CDB) atıfta bulunulmaktadır. Bileşen şu anda, 1223/2009 sayılı Kozmetik Yönetmeliği tarafından düzenlenmemektedir, ancak Avrupa Komisyonu Haziran ayı başında SCCS’nin görüşünü alabilmek için bir veri çağrısı başlatmıştır. Bilimsel Komite THC dahil diğer canabinoid kalıntılarının olası istemsiz mevcudiyeti dikkate alınarak CBD’nin güvenliliğini yakında değerlendirmeye alacaktır.

Madde şu anda CLP Tüzüğü 1272/2008 Ek VI’da da listelenmemektedir. Fransa, bileşenin reprotoksik olduğunu bildiren bir sınıflandırma önerisini beyan etmiştir.

Sürecin tamamlanıp bu sınıflandırmanın yürürlüğe girmesi halinde Cannabidiol, muaf tutulmadığı sürece Avrupa’da kozmetik ürünlerde kullanımı yasak olan bir CMR olarak listelenecektir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?