Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Genel Kozmetik

FRANSA MAHKEMESİNDEN “GREEN DOT” KARARI

Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi olan Conseil d’État, son zamanlarda Green Dot ve PRO Europe lehine önemli bir karar vermiştir. Fransa’da Fransız Çevre Bakanlığı tarafından 2020 yılında yayınlanan bir yönetmelik kapsamında satılan tüm ambalajlı ürünlerden “Green Dot” sembolünün kaldırılması ve uyumsuzluk durumunda cezaların uygulanmasını amaçlamaktaydı. Bu yönetmelik üzerine yürütülen yargı süreçleri sonunda mahkeme, ilgili yönetmeliğe karşı karar alarak Green Dot sembolünün Fransa’daki ambalajlarda kullanımına artık ek ücret veya kısıtlama olmadan devam edilebileceğine karar vermiştir.

Fransız Çevre Kanunu’nun (Code de l’Environnement) ilgili bölümüne göre, Fransa’da piyasaya sürülen ambalajlar, atık ayrıştırma konusunda tüketicilerin kafasını karıştırabilecek semboller içeriyorsa, çift ücret gerektiği öne sürülmüştür. Fransız Çevre Bakanlığı da “Green Dot” ticari markasını ve logosunu bu bağlamda kafa karıştırıcı bir sembol olarak ilan eden bir kararname yayınlamıştır. Fransa’nın bu tutumuna istinaden Fransa’ya ambalajlı ürün tedarik eden şirketlerin bu düzenlemeyi uygulaması şirketlere önemli yükler ve potansiyel olarak milyonları bulan ekstra maliyetler getireceği endişesi ortaya çıkmıştır.

Bu tartışmaların neticesinde, Fransız Yüksek İdari Mahkemesi, Fransız yetkililerin Avrupa Komisyonu’nu önerilen yasa hakkında yeterince bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirmemesi gerekçesi ile Green Dot ticari markası ile ilgili Fransız Çevre Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliği geçersiz kılmıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?