Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
ABD Kozmetik

FDA’DEN ERTELEME KARARI!

8 Kasım 2023 tarihinde, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kozmetik ürün tesisi kaydı ve kozmetik ürün listeleme gerekliliklerinin, Kozmetik Mevzuatının Modernizasyonu Yasası 2022 (MoCRA) kapsamındaki gerekliliklerin uygulanmasını altı ay erteleme niyetine ilişkin bir kılavuz yayınlamıştır.

FDA, ürün listeleme ve tesis kayıt gerekliliklerinin uygulanmasında 29 Aralık 2023’ten 1 Temmuz 2024’e kadar ertelediğini duyurmuştur.

Buna ek olarak FDA, 29 Aralık 2022’den sonra ilk kez bir kozmetik ürünü üreten veya işleyen tesislerin sahipleri veya işletmecileri için kayıt zorunluluğunu veya ilk kez 29 Aralık 2022’den sonra pazarlanan kozmetik ürünler için listeleme zorunluluğunu 1 Temmuz 2024’e kadar uygulama niyetinde olmadığını bildirmiştir.

MoCRA kapsamında ABD’de piyasaya arz edilen ürünler için aşağıdaki gereklilikler getirilmiştir:

Tesis Kaydı: Kozmetik ürün üreticileri ve işleyicileri, tesislerini FDA’e kaydettirmeli, herhangi bir değişiklik olması durumunda kaydı 60 gün içinde güncellemeli ve kayıtlarını iki yılda bir yenilemelidir.

Ürün Listeleme: Sorumlu Kişi, ABD’de piyasaya arz ettiği her kozmetik ürünü, ürün içerikleri de dahil olmak üzere FDA’e listelemeli ve yıllık olarak tüm güncellemeleri sağlamalıdır.

Sorumlu kişi, FD&C Yasasının 609(a) bölümü veya Adil Paketleme ve Etiketleme Yasasının 4(a) bölümü uyarınca adı kozmetik ürünün etiketinde adı geçen; kozmetik ürünün üreticisi, paketleyicisi veya distribütörüdür.

Referans 1, Referans 2

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?