Avrupa Birliği Kozmetik

EU ECOLABEL TÜM KOZMETİK ÜRÜNLERDE

Avrupa Komisyonu, EU Ecolabel (AB Eko Etiket) için yeni uygunluk kriterlerini 22 Ekim 2021’de kabul etti. Şimdiye kadar “durulanan kozmetik ürünler” ile sınırlı olan EU Ecolabel, bu revizyon ile birlikte cilt bakımı ve makyaj dahil tüm kozmetik kategorileri için kullanılabilir.  AB Kozmetik Yönetmeliği kapsamında tanımlanan tüm kozmetik ürünler artık etiket için başvurabilir.

Revizyonun ayrıntıları, EU Ecolabel’in alışveriş yapanların endişelerini ne kadar yakından dinlediğini gösteriyor. Revizyon ile birlikte çocuklara yönelik ürünlerde koku kullanımı, UV filtrelerinde mercan resifleri gibi değerli su ekosistemlerine zarar verebilecek maddeler yasaklanmıştır ve kısıtlı alerjenler listesi genişletilmiştir. Palm yağının sürdürülebilir tedariki için daha katı kurallar da revizyonda bulunmaktadır. Böylece daha sürdürülebilir ve yenilenebilir bileşenlerin kullanımı teşvik edilmektedir.

EU Ecolabel kriterleri, ürünlerin su, toprak ve biyolojik çeşitlilik üzerindeki çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olarak temiz ve döngüsel bir ekonomiye ve toksik olmayan bir çevreye katkıda bulunmaktadır. EU Ecolabel kozmetik ürünlerinin, tehlikeli maddelerin veya suda yaşayan organizmalar için toksik olabilecek maddelerin kullanımını kısıtladığını doğrulamaktadır. Tehlikeli maddelerle ilgili revize edilmiş gereksinimler, kanserojen, mutajenik veya üreme için toksik olan maddeler, çok yüksek öneme sahip maddeler, nanomalzemeler, mikroplastiklerin yanı sıra endokrin bozucu özelliklere, ftalatlara, perflorlu ve poliflorlu maddelere sahip olduğu tespit edilen veya şüphelenilen maddelere tamamen yasak getirmesi nedeniyle özellikle iddialıdır. Kriterler, ambalaj kullanımının en aza indirilmesini ve/veya ambalajın geri dönüştürülmesinin kolay olmasını ve aynı zamanda kozmetiklerin iddia edildiği gibi performans göstermesini garanti eder.

EU Ecolabel ürünlerinin sayısı pandemi sırasında bile artmaya devam etmektedir ve şu anda 83000’in üzerinde eşi görülmemiş bir seviyede bulunuyor. Bu, tüketiciler arasında yeşil ürünlere olan güçlü ilgiyi göstermektedir. Kozmetikler için revize edilmiş kriterler yayınlandığında, kozmetik alışverişi yapanlara daha da fazla EU Ecolabel ürününün sunulması beklenmektedir.

Yeni uygunluk kriterlerinin kabulünden önce yürürlükte bulunan, 2014/893/EU sayılı kararda belirtilen kriterlere göre durulanan kozmetik ürünleri için AB Eko-etiketi ile ödüllendirilmiş olan üreticilere yeni kriterler ve gereksinimlere geçişleri için süre tanınmaktadır. Kararın kabul edildiği tarihten itibaren on iki ay süreyle EU Ecolabel işaretinin kullanılmasına izin verilmektedir.

2014/893/EU sayılı kararda tanımlandığı gibi, durulanan kozmetik ürün grubu için EU Ecolabel için yeni revizyonun kabul edildiği tarihten önce yapılan başvurular, 2014/893/EU sayılı kararda belirtilen koşullara göre değerlendirilecektir.

Revizyonun kabul edildiği tarihten itibaren iki ay içinde yapılan durulanan kozmetik ürün grubuna giren ürünler için EU Ecolabel başvuruları, bu kararda belirtilen kriterlere veya 2014/893/EU sayılı kararda belirlenen kriterlere dayalı olabilir. Bu başvurular, dayandıkları kriterlere göre değerlendirileceklerdir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?