Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE (EHMC) İÇİN SCCS GÖRÜŞÜ TALEBİ

Komisyon, SCCS’den Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC) (CAS No. 5466-77-3/83834-59-7, EC No. 226-775-7/629-661-9) konusunda bir güvenlik değerlendirmesi yapmasını talep etmiştir. Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS)’nin  görüşünü sunması için dokuz ay süre tanınmıştır.

Ethylhexyl Methoxycinnamate

Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC) (CAS No. 5466-77-3/83834-59-7, EC No. 226-775-7/629-661-9) INCI adı ile bilinen ‘2-ethylhexyl 4- methoxycinnamate’ (also known as Octylmethoxycinnamate (OMC) and Octinoxate) kimyasal adlı  bileşen güneşten koruyucu ürünlerde %10’a kadar konsantrasyonda UV filtresi olarak Kozmetik Yönetmeliği Ek VI/12. Girişinde litelenmektedir.

Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC) yalnızca UVB radyasyonunu absorbe ederek bu nedenle cildi UVA’nın değil yalnızca UVB ışığının neden olduğu hasarlardan koruma işlevine sahiptir. Kozmetiklerde, farmasötiklerde, ara ürünlerde ve ince kimyasallarda UV filtresi olarak onlarca yıldır kullanılmaktadır ve ayrıca kozmetik formülasyonları güneş ışığına karşı koruyan bir UV stabilizatörü olarak da kullanıldığı bildirilmektedir.

Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC) 1991 ve 1993’te SCC ve 2001’de SCCNFP tarafından bir güvenlik değerlendirmesine tabi tutulmuştur. Veri çağrısı sırasında paydaşlar, Etilheksil Metoksisinnamat’ın kozmetik ürünlerde UV filtresi olarak güvenliğini gösteren bilimsel kanıtlar sunmuştur.

Komisyon, sağlanan bilgiler ışığında SCCS’den Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC) hakkında bir güvenlik değerlendirmesi yapmasını talep etmiştir.

SCCS görüşünde cevabı aranacak sorular aşağıdaki gibi olacaktır:

1. Sağlanan veriler ışığında ve Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC)’ın potansiyel endokrin bozucu özellikleriyle ilgili endişeler dikkate alındığında, SCCS, Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC)’ın kozmetik ürünlerde maksimum %10 konsantrasyona kadar UV Filtresi olarak kullanıldığında güvenli olduğunu düşünüyor mu?

2. Alternatif olarak, SCCS’ye göre Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC)’ın kozmetik ürünlerde kullanımı için güvenli kabul edilen maksimum konsantrasyon nedir?

3. SCCS’nin, Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC)’ın kozmetik ürünlerde kullanımına ilişkin başka bilimsel kaygıları var mı?

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?