Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

ECI “ZULÜMSÜZ KOZMETİK ÜRÜNLER ÇAĞRISI” ONAYI

Avrupa Vatandaşları Girişimi (ECI)’nin önerdiği “Zulümsüz Kozmetikler Çağrısı” kabul edilmiştir.

Avrupa Vatandaşları Girişimi (ECI), “Zulümsüz Kozmetik Çağrısı – Hayvan Testi olmayan bir Avrupa istiyoruz!” hareketi 1,2 milyondan fazla imza toplamış ve 25 Temmuz 2025’e kadar resmi olarak yanıtlanacak şekilde Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmiştir.

Yetkili Avrupa Komisyonu 26 Ocak 2023’te “Zulümsüz Kozmetik – Hayvan Testi olmayan bir Avrupa istiyoruz!” girişiminin dokuzuncu başarılı Avrupa Vatandaş Girişimi (ECI) haline geldiğini duyurmuştur.

Girişim, mevcut komisyonun görev süresi sonlanmadan, AB yasaklarını kozmetik ürünler için hayvan testi ve hayvan tarafından test edilmiş bileşenlerin pazarlanması konusundaki mevcut AB yasaklarını güçlendirmeye ve genişletmeye ayrıca tüm hayvan testlerini durduracak şekilde aşamalı olarak bir yol haritası belirlemeye çağırmaktadır.

Bir yıl boyunca, 27 Avrupa ülkesinden toplam 1.217.916 imza toplanmıştır. En çok harekete geçirilenler ve en fazla sayıda imzayı toplayan ülkeler aşağıdaki gibidir:

  • Almanya: 257.988 imza
  • Fransa: 248.070 imza
  • İtalya: 91,992 imza
  • Çekya: 90,139 imza
  • İspanya: 66.493 imza
  • Bulgaristan: 54.137 imza

Komisyon önümüzdeki süreçte ilgili girişimi ayrıntılı olarak tartışmak için yetkililerle görüşecek olup Avrupa Parlamentosu tarafından halka açık bir duruşma düzenleyecektir.

Komisyon, 25 Temmuz 2023’e kadar yayınlamayı planladığı resmi yanıtında aşağıdaki seçeneklerden birinin uygulanacağını belirtmiştir:

  1. Zulümsüz kozmetik ürünler için yeni bir mevzuat önerisi,
  2. Yasa gerektirmeyen önlemlerin alınması
  3. Hiç bir aksiyonun alınmaması
Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?