Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel Kozmetik

DİJİTAL PLATFORMDA KOZMETİKLER

Güzellik markaları artık tüketicilerin ne tür makyaj ve cilt bakım ürünleri kullandığını ve bu ürünler için hem online hem de mağazada nasıl alışveriş yaptıklarını yeniden öğrenmeye her zamankinden daha fazla ilgi duymaktadır. Dünyanın büyük bir kısmının son 16 aydır aralıklı olarak karantinaya alınması veya maske takmasıyla birlikte, tüketicilerin ilgi duyduğu güzellik ürünleri de değişmiştir.

Tüketicilerin geleneksel güzellik rutinlerine geri dönmeleri nedeniyle sektör satışlarında istikrarlı bir artış görülse de, birçok ürün tercihi kalıcı olarak değişmiştir. Buna göre, güzellik markalarının güzellik rutinleri değişmiş ve gelişen güzellik ürünü tercihlerini yapabilmek için ürün seçimleriyle ilgili anlamlı tüketici öngörülerini ortaya çıkarmaları daha önemli hale gelmiştir.

Dijital platformlar, bu tür tüketici öngörülerinin ortaya çıkarılması açısından daha verimli bir yaklaşıma olanak tanımaktadır. Artık coğrafya ile sınırlı olmayan dijital platformlar, güzellik pazarlamacılarının daha büyük bir potansiyel katılımcı grubundan seçim yapmasına ve daha çeşitli ve özgün geri bildirimler sağlamasına olanak tanımaktadır.

Tüketici öngörülerini dijital bir platform aracılığıyla toplamanın bir başka yararı da, bu anlamlı anların kendilerini gösterme hızıdır. Geleneksel araştırma metodolojileri haftalar veya aylar sürebilmektedir. Tüketiciyi kendi şartlarında, hatta kendi evlerinin konforunda karşılamak, güzellik markalarının gerçek zamanlı olarak derin, özgün öngörüler alacağı anlamına gelmektedir.

Video Tabanlı Konsept Testleri

Niş güzellik ürünlerine olan talep yavaşlama belirtisi göstermediğinden, güzellik markalarının tüketicilerin satın almayı düşündükleri özel güzellik ürünlerinden tam olarak ne beklediğini gerçekten anlamaları gerekir. Bu gelişen bir pazardır ve en kârlı markalar, derin, özgün tüketici öngörülerine dayalı ürün yaratanlar olacaktır.

Bu bağlamda öngörüleri belirlemenin en iyi yollarından biri, video tabanlı mobil günlükler yapmaktır. Bu mobil günlüklerde, güzellik pazarlamacıları, tüketicilerinin günlük güzellik rutini ve mevcut ürünlerin kullanım sıklığı hakkında daha derin bir anlayış oluşturabilirler. Ayrıca, tüketicilerinin arzu ettiği içerikleri ve ideal güzellik ürünlerinin beklenen sonuçları hakkında bilgi edinebilirler.

Markalar, ürünleri piyasaya sürülmeden önce, istekli katılımcılara test ürünlerini gönderebilir ve ürünü doğal ortamlarında kullanmalarını izleyebilir, ayrıca kullanım kolaylığı ve genel ürün memnuniyeti hakkında geri bildirim alabilirler. Tüketicinin ürünü gerçek zamanlı olarak uygulamasını gözlemleme yeteneği, tüketicilerin davranışlarının her zaman farkında olmadıkları için paha biçilmez ürün bilgileri sağlar.

Bu nedenle, güzellik pazarlamacılarının, standart bir soru-cevap görüşme formatı ile başka türlü toplanamayacak olan öngörüleri ortaya çıkarabildikleri için, tüketicilerin ürünlerle olan etkileşimi hakkında tarafsız bir görüş elde edebilmeleri bir bütündür.

Güzellik markaları ayrıca, ürün memnuniyetini sürekli olarak ölçmek ve güzellik ürünleri hakkında detaylıca geri bildirim almak için tüketicilerden haftalık olarak video günlükleri kaydetmelerini isteyebilir.

Bu geri bildirim yöntemi, markaların, bu ürünlerin uzun bir süre boyunca nasıl kullanıldığını daha iyi anlamak için tüketicileriyle sürekli bir görüşme yapmasına da olanak tanır.

Buna ek olarak, kozmetik markaları tüketicileriyle birebir video röportajları gerçekleştirebilir.

Katılımcılara videodaki ürünler hakkında soru sormak, markaların önemli bir tüketici anlayışına yol açabilecek sesi, yüz ifadelerini ve beden dilini belirleme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Güzellik ürünlerinin piyasaya sürülmeden önce tüketiciler tarafından iyi karşılanmasını sağlamak amaçlanır. Video tabanlı konsept testleri, güzellik markalarının, dürüst geri bildirimlerini duymak ve yüz ifadelerini ve beden dillerini görmek de dahil olmak üzere, hedef tüketicilerinin ürün konseptine yönelik içgüdüsel tepkisini yakalamasına olanak tanır.

Tepkilerini dikkatlice incelemek ve katılımcılar arasında hem olumlu hem de olumsuz ortak temalar bulmak, markaların hangi ürünlerin mevcut durumunda başarılı olabileceğini ve piyasaya sürülmeden önce hangilerinin iyileştirilmesi gerekebileceğini değerlendirmesine yardımcı olacaktır.

Rekabetçi Kalmak

Diğer birçok kategori gibi, güzellik kategorisi de birkaç yıl öncesine göre farklılık arz etmektedir. Neyse ki, tüketicinin sürekli gelişen ihtiyaçlarının yanı sıra bu farklılıkları daha iyi anlamak için elimizde dijital bilgi platformları gibi birçok araç bulunmaktadır. Bu bilgilerle donatılmış güzellik markaları, rekabetçi bir kategoride kârlı kalabilmek için güvenle yeni ürünler geliştirebilir veya mevcut ürünleri iyileştirebilir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?