Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

DIHYDROXYACETONE KULLANIMINDAKİ YENİ SINIRLAMALAR

1,3-Dihidroksi-2-propanon maddesi (INCI adı: Dihidroksiaseton), bildirilen cilt bakım ve bronzlaşma işlevlerine sahip kozmetik bir bileşendir.

3-4 Mart 2020’de kabul edilen görüşüne göre SCCS, maksimum %6,25 konsantrasyona kadar durulanmayan uygulamalarda (oksidatif olmaması koşuluyla) saç boyama maddesi olarak kullanıldığında Dihidroksiaseton’un güvenli olduğunu kabul etmiştir.

Bronzlaştırıcı ve/veya yüz kremi olarak uygulanacak kozmetik ürünlerde maksimum kullanım oranı ise %10 olarak kabul edilmiştir.

Bu sonuçlara dayanarak özetle, 1223/2009 sayılı Yönetmelikte yer alan Ek III’e, oksidatif olmayan saç boyası ürünlerinde ve bronzlaşma ürünlerinde sırasıyla %6,25 ve %10’a kadar sınırlandırılmış maksimum konsantrasyonda: Dihidroksiaseton kullanımına izin vereceğini bildiren yeni bir madde eklemek gerektiği bildirilmiştir.

Yukarıda bahsedilmiş olan kararlar üzerine, 1223/2009 sayılı Yönetmelik Ek III – Kozmetik Ürünlerde Belirtilen Kısıtlamalar Dışında İçermemesi Gereken Maddelerin Listesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

*Ek III’te listelenen DIHYDROXYACETONE; 26 Ocak 2022 tarihinden itibaren, bu maddeyi içeren ve kısıtlamalara uymayan saç boyası ve bronzlaşma ürünleri Avrupa Birliği pazarına arz edilmeyecektir. 22 Nisan 2022 tarihinden itibaren, bu maddeyi içeren ve kısıtlamalara uymayan saç boyası ve bronzlaştırıcı ürünler Avrupa Birliği pazarında satışa sunulmayacaktır.

Bu Yönetmelik, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlandığı tarihi (06.07.2021) izleyen yirminci günde yürürlüğe girecektir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?