Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Kozmetik

CIR “ROSA CENTIFOLIA TÜREVLERİ”NİN KOZMETİKTE GÜVENLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ

Kozmetik İçerik İncelemesi (CIR) Uzman Paneli daha önce kozmetikte kullanıldığı şekliyle Rosa Centifolia’dan türetilen bileşenlerin bir güvenlik değerlendirmesini gerçekleştirdi.

International Nomenclature Cosmetic Ingredient (INCI) Dictionary and Handbook’a göre, Rosa Centifolia’dan türetilen bileşenlerin çoğunun kozmetik ürünlerde cilt bakım maddesi olarak işlev gördüğü bildirilmektedir. Diğer işlevler arasında ise antioksidanlar, koku bileşenleri ve cilt koruyucular bulunmaktadır. 

Test İçerikleri

Rosa Centifolia’dan türetilmiş 12 içerik gözden geçirildi:

 • Rosa Centifolia Bud Extract
 • Rosa Centifolia Callus Culture Extract
 • Rosa Centifolia Extract
 • Rosa Centifolia Flower
 • Rosa Centifolia Flower Extract
 • Rosa Centifolia Flower Juice
 • Rosa Centifolia Flower Oil
 • Rosa Centifolia Flower Powder
 • Rosa Centifolia Flower Water
 • Rosa Centifolia Flower Wax
 • Rosa Centifolia Leaf Cell Extract
 • Rosa Centifolia Stem Extract

CIR,  Rosa Centifolia’dan türetilen bu bileşenlerin bazılarının toksik etkilere neden olma potansiyeline sahip olabilecek çok sayıda bileşen içerebileceğini vurguladı.

Panel, değerlendirmesinde bileşenlerin her birinin potansiyel toksisitesini bütün bir karışım olarak gözden geçirdi. Farklı kimyasal bileşiklerin karışımlarına maruziyetten kaynaklanan potansiyel toksisitenin bileşenlerin tek tek biyolojik aktivitesi ile aynı olmayabileceği belirtildi.

Sonuçlar

2021-Gönüllü Kozmetik Tescil Programı (The Voluntary Cosmetic Registration Program (VCRP)) verilerine göre 205 kozmetik üründe Rosa Centifolia Flower Extract kullanımı rapor edilmiştir. (161 durulanmayan, 43 durulanan ve 1 banyo kullanımı için seyreltilmiş)

Rosa Centifolia’dan türetilmiş içerik maddeleri arasında bildirilen en büyük kullanım sıklığına sahip olan bileşen Rosa Centifolia Flower Extract oldu.

Seyreltilmemiş Rosa Centifolia Flower Oil testinde, 24 saat boyunca tavşanların sağlam veya aşınmış cildine (sayı ve soy belirtilmemiştir) tıkayıcı yamalar kullanılarak uygulandığında, yağ orta derecede cilt tahriş edici olarak sınıflandırılmıştır. Seyreltilmemiş Rosa Centifolia Flower Oil bileşeninin tüysüz fareleri (sayı ve soy belirtilmemiştir) içeren bir çalışmada ise cilt tahrişine neden olmadığı bulunmuştur.

Rosa Centifolia Flower Oil (%2 petrolatumda) insanlar üzerinde (sayı belirtilmedi) 48 saatlik bir yama testi sonucunda cilt tahrişine neden olmadığı gözlemlendi. 24 gönüllünün katıldığı bir maksimizasyon testinde ise, Rosa Centifolia Flower Oil (%2 petrolatumda) cilt hassasiyetine neden olmadı.

Atopik olmayan bir kadın gönüllü, Rosa Centifolia içeren kokusuz bir vücut losyonu kullandıktan sonra cildinde döküntü yaşadığını belirtti. Burada, Rosa Centifolia (%5 alkolde) ve vücut losyonu ile yapılan yama testinde yaşadığı pozitif reaksiyonları şu şekilde göstermiştir;

+ (2. günde), ++ (4. günde) ve + (7. günde)

%0.01 Rosa Centifolia Flower Extract içeren bir şampuanın klinik değerlendirilmesi egzama olarak bilenen seboreik dermatit rahatsızlığına sahip 25 hastadan oluşan 3 grup kullanılarak yapıldı. Her grup farklı bir şampuan kullandı. Özü içermeyen 2 şampuan da dahil edilerek 4 hafta boyunca kullanım gözlemlendi. Tahrişten şikayet eden 11 hastanın 9’u kaşıntı ve 4’ü kızarıklık bildirdi. Bu reaksiyonlar hafif olarak tanımlandı ve reaksiyonların gruplar arasındaki dağılımı belirtilmedi. Tahriş, 3 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi.

Son olarak 5 mL badem yağı içerisinde Lavandula Officinalis (lavanta, 2 damla), Salvia Sclarea (Adaçayı, 1 damla) ve Rosa Centifolia’dan (gül, 1 damla) oluşan botanik karışım 15 dakika boyunca karın derisine masaj yaparak uygulandı. 25 kadın gönüllü içeren bir aromaterapi denemesinde uygulamaya bağlı hiçbir yan etki gözlenmediği belirtildi.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?