Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel Kozmetik

ÇİN’DEN EK SÜRE: HAMMADDE GÜVENLİK BİLGİ DOSYASI

Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi (NMPA), şirketlerin kozmetik ham maddeleriyle ilgili güvenlik bilgilerini sunmaları gereken son tarihi 1 Ocak 2024’e ertelemiştir.

Ülkenin ana kozmetik yönetmeliği olan Kozmetik Denetim ve İdare Yönetmeliği (CSAR) uyarınca hammadde kalitesi ve güvenlik verilerinin sunulması zorunludur ve bunun için son tarih 1 Mayıs 2023 olarak belirlenmişti. Ancak 27 Mart’ta yayınlanan bir duyuruda NMPA, Covid-19 nedeniyle bazı kozmetik şirketlerinin hammaddeleri için gerekli bilgileri elde etmekte güçlüklerle karşılaştığını söylemiştir.

Süre uzatımı, 1 Mayıs 2021’den önce özel kullanım kozmetikleri olarak tescil edilen veya genel kullanım kozmetikleri olarak dosyalanan kozmetikler ile 1 Mayıs 2023 ile 31 Aralık 2023 arasında tescil edilen veya dosyalanan kozmetikler için geçerlidir.

1 Mayıs 2021’den önce tescil edilen veya dosyalanan ve CSAR kapsamında yer alan Kozmetik Güvenlik ve Teknik Yönergeleri uyarınca kalite sertifikası gerektiren içerikler bulunduran kozmetikler için şirketlerin bu sertifikaları 1 Ocak’tan önce almak için belgeler sunması gerekmektedir.

1 Mayıs 2021 ile 31 Aralık 2023 arasında tescil edilen veya dosyalanan ve antiseptik, güneş kremi, renklendirici, saç boyama, çil giderme veya beyazlatma işlevleri gibi özel kullanım alanları bulunan kozmetikler için, şirketlerin 1 Ocak’tan önce içerik kalite sertifika belgelerini veya hammadde güvenlik bilgilerini ibraz etmesi gerekmektedir.

Her durumda, bildirim sahipleri ve dosyayı elinde bulunduran sorumlular, tüm bileşenlerle ilgili güvenlik bilgilerini inceleme için hazır tutmaları gerekmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?