Çin Kozmetik

ÇİN – YENİ KOZMETİK YÖNETMELİĞİ

Çin Kozmetiklerin Denetimi ve İdaresine İlişkin Düzenlemeler Yayınlandı.

Kozmetik Gözetim ve İdare Yönetmeliği (CSAR- Cosmetic Supervision and Administration Regulation), 3 Ocak 2020 tarihinde Devlet Konseyi’nin 77’nci İcra Kurulu Toplantısında kabul edilmiştir ve bu vesileyle 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmiştir ve otuz yıldır yürürlükte olan Kozmetiklerin Hijyen Denetimine İlişkin Yönetmeliklerin yerini almıştır.

ABD’den sonra, Çin dünyanın en büyük ikinci kozmetik pazarıdır ve bu değişiklikler dünyadaki birçok şirket için büyük etkiler yaratmıştır.

Yeni yönetmelik; Çin’de kozmetikte reform yapacak 6 bölüm ve 80 makale içermektedir. Bununla birlikte, bunun temel bir çerçeve düzenlemesi olmuştur; hayvan testi, risk değerlendirmesi, etkinlik ve iddialar gibi konular değerlendirilerek belirli önlemler alınmıştır.

 • Yeni tanımlar

Özel kozmetik ürünler, Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi (NMPA – National Medical Products Administration) tarafından belirlenen saç boyama, saç dökülmesini önleme, kalıcı dalgalanma, cilt beyazlatma, güneş kremi ve diğer yeni işlevler gibi özel amaçlı veya işleve sahip kozmetik ürünlerdir.

Genel kozmetik ürünler, özel kozmetik ürünler dışındaki kozmetik ürünleri ifade eder. Örneğin, cilt beyazlatma işlevine sahip sabun, özel bir kozmetik olarak kabul edilecek ve kayıt gerektirecektir.

 • Diş macunu

Diş macunu kozmetik bir ürün olarak kabul edilmez, ancak piyasaya sürülmeden önce NMPA’ya (National Medical Products Administration) bildirim yapılması gerekmektedir.

 • Yeni hammaddelerde yeni kurallar

Kozmetikte koruyucu, güneş kremi, renklendirici, saç boyası veya cilt beyazlatıcı olarak işlev gören yeni hammaddeler ancak NMPA tarafından tescil ettirildikten sonra kullanılabilir. Diğer yeni kozmetik hammaddeler, kullanımdan önce NMPA’ya bildirilecektir.

 • Kalite kontrol ve güvenlik değerlendirmesi

Güvenlik değerlendirmesinden sorumlu personel, kozmetik kalite ve güvenlik alanında ilgili mesleki bilgiye sahip olacak ve 5 yıldan fazla ilgili çalışma deneyimine sahip olacaktır.

Kozmetik kalite ve güvenlikten sorumlu personel, ilgili mesleki bilgiye sahip olacak ve kalite ve güvenlik kontrolü veya üretim yönetimi alanında 5 yıldan fazla ilgili çalışma deneyimine sahip olacaktır.

 • Talep desteği için ek etkinlik malzemesi sağlama gerekliliği

Kozmetik ürünlerle ilgili herhangi bir etkililik iddiası için sorumlu kişi, iddianın doğrulanması için her türlü araştırma verisini, literatürü veya performans testi özetini özel web sitesine yükleyecektir. Bu, yetkililere ve tüketicilere ayrıntıları kontrol etmek için kolay erişim sağlar.

Önceki Yönetmelik taslağı ile karşılaştırıldığında, bu düzenlemeler, şirket ihlallerine ve yasadışı birimin sorumlularına Çin kozmetik tarihindeki en sert cezaları uygular. Sadece yasadışı işletmelerin ve ilgili sorumluların para cezası miktarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda sorumlular kozmetik üretimi ve işletilmesine ömür boyu men cezasının cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Bu ihlaller şunları içerir:

 • Nitelikli üretim lisansı olmadan kozmetik üretimi
 • Kayıt dışı özel kozmetiklerin üretimi, pazarlanması veya ithalatı
 • Kozmetik üretiminde yasaklı bileşenlerin eklenmesi
 • Kozmetik üretiminde yeni hammaddelerin eklenmesi
 • Kozmetik üretiminde insan sağlığını tehlikeye atabilecek maddelerin eklenmesi veya son kullanma tarihi geçmiş, atılmış veya geri dönüştürülmüş kozmetik veya kozmetik hammaddelerin kullanımı
 • Kozmetik idari lisansına başvururken yanlış bilgi vermek veya diğer aldatıcı araçları benimsemek

Çin’de, ülke pazarında satılan ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi zorunluluğu vardı. Ancak 1 Mayıs’tan itibaren, Çin Ulusal Tıbbî Ürünler İdaresi ithal edilen şampuan, duş jeli, allık, maskara, parfüm vb. “sıradan kozmetik ürünleri” hayvan testlerinden muaf tutulacağını açıklamıştır. Güneş kremi, saç boyaları, çil ve leke çıkarıcılar, beyazlatma ürünleri ve çocuk ürünleri gibi ürünlerin yine de hayvanlar üzerinde test edilmesi gerekecektir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?