Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Çin Kozmetik

ÇİN MEVZUAT GÜNCELLEMESİ

Çocuk Kozmetikleri Yönetmeliği

18 Haziran 2021’de Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi (NMPA), halkın katılımı için Çocuk Kozmetikleri ile ilgili Denetim ve Yönetim Hükümleri taslağını yayınladı. Taslak, içerik kullanımı, güvenlik değerlendirmesi, ambalaj tasarımı, üretim ve operasyon, kayıt ve bildirim ve piyasaya arz sonrası gözetim dahil olmak üzere çocuk kozmetikleri için daha katı gereksinimler getiriyor.

Dikkate değer noktalar şunları içerir:

Çocuk kozmetiklerinin çil çıkarma, beyazlatma, akne önleyici, tüy dökücü, deodorant, kepek önleyici, saç dökülmesini önleyici, saç boyama ve saç perma ajanları için fonksiyonel bileşenler kullanmasına izin verilmez. Yukarıdaki bileşenler başka amaçlar için kullanılıyorsa, çocuk kozmetiklerinde kullanımlarının gerekliliği ve güvenliğine ulaşılmalıdır.

Paydaşların çocuk kozmetiklerinin tescili ve bildirimi sırasında toksikolojik test raporları ve güvenlik değerlendirme raporlarını sunmaları gerekmektedir, bu da çocuk kozmetikleri için hayvan testlerinin hala zorunlu olduğu anlamına gelmektedir.

Çocuk kozmetikleri, etiket yüzeyinde belirgin bir konumda NMPA tarafından belirlenmiş çocuk kozmetikleri logosu ve logonun hemen altında yönetici standart numarası ile etiketlenmelidir.

Çocuk kozmetiği bildirim belgelerinin teknik incelemesi, üretim güvenliği belgelerine odaklanarak korunur. Uygun olmayan belgelere sahip ürünler ciddi şekilde imha edilecektir.

NMPA, özel çocuk kozmetiklerinin gözden geçirilmesi için spesifik olarak yönergeler oluşturacak ve yönergelere göre kayıt belgelerini sıkı bir şekilde gözden geçirecektir.

Kozmetik İmalat ve İşlemleri Hakkında Yönetmelik

Son olarak, 2 Ağustos 2021’de Çin’in Piyasa Düzenleme Devlet İdaresi, 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek olan Kozmetik Üretimi ve İşletimi ile ilgili nihai Denetim ve Yönetim Önlemlerini yayınladı.

Önlemler, kozmetik üretim ve operasyon yönetimini detaylandıran 66 hüküm içeren yedi bölümden oluşmaktadır. Öne çıkanlar şunlardır:

–           Üretim lisansı yönetim sisteminin optimize edilmesi;

–           Üretim yönetimi gereksinimlerinin rafine edilmesi ve açıklığa kavuşturulması;

–           Operasyon yönetimi gereksinimlerinin rafine edilmesi ve netleştirilmesi; ve

–           Yönetim departmanının denetim sorumluluklarının güçlendirilmesi.

Ayrıca, kalite ve güvenlikten sorumlu kişi için sorumluluklar ve yeterlilik gereklilikleri, e-ticaret platformlarında operatörler için gereklilikler gibi hükümleri içermektedir.

Bu tedbirlerin uluslararası firmalardan ziyade yerli kozmetik firmaları için geçerli olacaktır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?