Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

CHLORHEXIDINE VE ALERJİK REAKSİYON ENDİŞESİ

30 Kasım 2023 tarihinde, Fransız Ulusal Sağlık ve Ürün Güvenliği Ajansı (ANSM), Chlorhexidine ile temasın alerjik reaksiyon riski konusunda tüketicileri uyardığı bir basın açıklaması yayımlamıştır. Bu madde, 1223/2009 sayılı Kozmetik Düzenlemesi kapsamında koruyucu fonksiyonu kapsamında Ek V’de yer almaktadır.

Chlorhexidine

Chlorhexidine (CAS no 55-56-1), 1223/2009 sayılı Kozmetik Düzenlemesi Ek V/42’de koruyucu olarak listelenmektedir. Bu ek kapsamında, hazır kullanıma uygun ürünlerde konsantrasyonu %0,3’ü aşmamak koşuluyla güvenle kullanılabilmektedir. CosIng veritabanına göre, koruyucu, mikrobiyal ve oral bakım ajanı fonksiyonlarına sahiptir. Chlorhexidine, Ek V/42’de Chlorhexidine Diacetate, Chlorhexidine Digluconate ve Chlorhexidine Dihydrochloride içerikleriyle birlikte yer almaktadır.

ANSM “Chlorhexidine ile ilişkilendirilen ciddi alerjik reaksiyon bildirimlerinde sürekli bir artış görmekteyiz. Fransa’da birçok insan bu bileşene maruz kalmaktadır. Bu tür reaksiyonlar, ancak genellikle nadir olmalarına rağmen, Chlorhexidine kullanımını takiben bir saat içinde ortaya çıkmaktadır. Bunlar kurdeşen, yüzde şişme, solunum zorluğu veya hatta anafilaktik şok şeklinde kendini göstermektedir. Bu anında ve ciddi alerjik reaksiyon riskini önlemek için alınması gereken önlemleri gündeme getirmek istiyoruz.” Şeklinde bir basın açıklaması yapmıştır.

Chlorhexidine Diş macunu, gargara ve diğer kozmetik ürünlerde koruyucu olarak ve aynı zamanda antiseptik olarak cilt kullanımı veya oral sprey çözeltilerinde olmak üzere birçok ürünün bileşiminde bulunmaktadır. Chlorhexidine ile ilişkilendirilen ciddi alerjik reaksiyon bildirimlerindeki artışı göz önüne alarak, ANSM tüketicilere ambalaj veya talimatların üzerindeki içeriği kontrol etmelerini önermektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?