Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği

ÇEVRİMİÇİ SATILAN ÜRÜNLERİN ÇOĞU AB KİMYASAL YASALARINI İHLAL EDİYOR!

ECHA’nın Yürütme Forumu tarafından yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, çevrimiçi satılan ürünlerin denetlenmesi sonucu çoğunun AB kimyasallar kanunundaki en az bir şartı ihlal ettiğini buldu.

REACH (Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması) kapsamında doğrulanan yaklaşık 6000 üründen (oyuncak, mücevher ve çocuk bakım ürünleri gibi) %78’i kısıtlı kimyasalların kullanımına uygun değildi.

CLP (Sınıflandırma, Etiketleme ve Paketleme) yönetmeliği kapsamında, denetimlerin %75’inde online reklamlarında kimyasal ürünlerin tehlikeleri hakkında bilgi eksikliği ile ilgili uygunsuzluklar bulunmuştur.

Biyosidal Ürünler Yönetmeliği (BPR) için – ürünlerin %77’si en az bir gereklilik ile uyumlu değildi. Ürünlerin %17’sinde “toksik olmayan”, “hayvan dostu”, “doğal” vb. yanıltıcı ifadeler vardı.

Denetimler sonucunda toplam 5000 icra işlemi gerçekleştirilmiştir. En sık takip edilen eylemler ise “Siteden ürün satışlarının kaldırılması” ve “Reklamda yer alan bilgilerin uygun hale getirilmesi” olmuştur.

Bu çalışmanın temel amacı, mevzuat ve gereksinimler hakkında farkındalık yaratmaktı. Şirketler satıcıları konusunda daha proaktif ve şeffaf olmalıdır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?