Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

CALIFORNIA’DA PFAS YASAĞI

29 Eylül 2022’de, California Eyaletinde kozmetik ürünlerde per- ve polifloroalkil maddelerin (PFAS) yasaklanmasını sağlayan 2771 sayılı Meclis Yasasını imzalamıştır. Bu yasaklama 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Meclis Yasası 2771, bir kişi veya kuruluşun, kasıtlı olarak eklenen perfloroalkil ve polifloroalkil maddeleri içeren herhangi bir kozmetik ürünü üretmesini, satmasını, teslim etmesini, elde tutmasını veya ticarette satışa sunmasını yasaklamıştır.

PFAS “en az bir tamamen florlu karbon atomu içeren bir florlu organik kimyasallar sınıfı” olarak tanımlanmaktadır. Bu bileşenlerin kullanımının yasaklanmasındaki ana neden, “doğada bilinen en güçlü bağlardan biri olan karbon-flor bağları nedeniyle su, toprak, hava ve vücudumuz dâhil olmak üzere doğal çevredeki bozulmaya son derece dirençli oldukları” gerçeğine dayanmaktadır.

Ek olarak PFAS maddelerinin kanser, hormon bozuklukları, böbrek ve karaciğer hasarı, tiroid hastalığı, gelişim bozuklukları ve bağışıklık sistemi bozulması gibi ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Yasaklama kapsamında “Kasıtlı olarak eklenen PFAS” olarak belirtilen durum ürünün aşağıdaki seçeneklerden birini karşıladığı anlamına gelmektedir.

(1) Üreticinin bir ürüne kasıtlı olarak eklediği ve ürün üzerinde işlevsel veya teknik etkisi olan PFAS kimyasalları,

(2) Eklenen bir kimyasalın kasıtlı parçalanma ürünleri olan PFAS kimyasalları

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?