Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Birleşik Krallık Kozmetik

BOTOKS VE KOZMETİK DOLGU İŞLEMLERİ YASAĞI

İngiltere ve Galler Reşit Olmayanlarda Botoks ve Kozmetik Dolgu İşlemlerini Yasaklıyor.

1 Ekim’den itibaren İngiltere ve Galler’de, kayıtlı sağlık profesyonellerinin talimatı dışında, reşit olmayan bireylere, Botoks veya kozmetik dolgu uygulamaları yapmak yasa dışı olmuştur.

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı Devlet Bakanı, bu yılın başlarında Botulinum Toksin ve Kozmetik Dolgu Maddeleri (Çocuk) Yasa Tasarısı’nın başarıyla sonuçlanmasının ardından yasağı duyurmuştur.

Yönetmelik Eksikliği

Halihazırda çocuklar, yetişkinlerle aynı şekilde, tıbbi veya psikolojik bir değerlendirme yapmadan ticari piyasada sadece İlaç ve Sağlık Düzenleme Kurumu (MHRA) tarafından düzenlenen reçeteli bir ilaç olan Botulinum toksini ve kozmetik dolgu prosedürlerine erişebilmekteydi.

Tüm Partili Meclis Grubu tarafından hazırlanan bir raporda, artan Botoks eğilimi ve prosedürlerde yer alan düzenlemelerin eksikliği ayrıntılı olarak yer almıştır.

Birleşik Krallık’ta 230 reşit olmayan kadınla yapılan Güzellikte Güvenlik Kampanyası anketine göre, %74’ü ebeveynlerinin izin vermediği bir tedavi görmek için yalan söyleyeceklerini ve %68’i kozmetik tedavi görmek için zaten yalan söylediklerini belirtmektedir.

İNGİLTERE Sağlık Bakanlığı, 2020 yılında reşit olmayan bireylerde 41.000 kadar Botulinum toksini prosedürü ve 2017’den bu yana 29.300’den fazla dermal dolgu prosedürünün yapılmış olabileceğini tahmin etmektedir.

Rapora göre, tedavilerin gerçekleştirilebileceği koşullara ilişkin tutarlı bir lisanslama veya düzenleme de yoktur. Bu, hem tıbbi hem de tıp dışı uygulayıcılar tarafından ofis alanlarında, otel odalarında, pop-up mağazalarda, evlerde veya diğer “uygun olmayan” ortamlarda, hijyen standartlarını karşılama veya iyileştirici tedavilere erişim zorunluluğu olmaksızın mobil tedavilerin yaygınlaşmasına yol açmaktadır.

Politika Ayrıntıları

Politika, çocukları Botulinum toksinlerinin ve kozmetik dolgu maddelerinin potansiyel sağlık risklerinden korumayı amaçlamaktadır. Prosedürler, değerlendirilmiş bir tıbbi ihtiyacın olduğu durumlarda sınırlı sayıda kayıtlı sağlık uzmanından temin edilebilecektir.

Güzelleştirme amacıyla herhangi bir reşit olmayan kişiye Botoks veya kozmetik dolgu tedavisi önermek ceza gerektiren bir suç olacaktır. Bu, bireysel, ticari ve kurumsal düzeylerde geçerlidir.

Tasarı şu anda yalnızca İngiltere ve Galler’de yürütülen veya gerçekleştirilecek prosedürler için geçerlidir.

Gelecekteki Girişimler

BBC’ye göre, uzmanlar, iple germe gibi diğer istilacı tedavileri içeren tasarının uzatılması için çağrıda bulunmaktadır.

Sağlık profesyonelleri, ameliyatsız tedavilerin özgüveni veya mutluluğu artırmak için hızlı bir çözüm olduğu fikrine meydan okumak istiyor. Bir kişinin motivasyonunu anlamak ve risk altındaki bireyleri tespit etmek için tedavilerden önce zorunlu psikolojik taramaların yapılmasını istemektedir.

Ayrıca İskoçya, cerrahi olmayan kozmetik prosedürlerin düzenlenmesi konusunda halka açık bir istişare gerçekleştirmiş ve bir sonraki adımlarını yakında açıklayacaklarını belirtmişlerdir.

Kuzey İrlanda Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada raporu değerlendireceğini ve zamanı geldiğinde yanıt vereceğini, Galler hükümeti ise daha fazla çalışma yapacağını belirtmiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?