Birleşik Krallık Genel

BOTOKS VE DOLGUDA 18 YAŞ SINIRI

BOTOKS VE DOLGUDA 18 YAŞ SINIRI

2022 YILINDA 18 YAŞ ALTI İÇİN ESTETİK CERRAHİ REKLAMLARI YASAKLANACAK

18 yaş altı kişilerin botoks ve dolgu yaptırması artık yasa dışı

Birleşik Krallık’ın reklam kurulu, gençlerin vücut şekli baskılarına karşı savunmasızlıkları nedeniyle bu alanda yapılan reklamlardan korunması gerektiğine karar verdi.

Reklam kurulunun aldığı karara göre artık yayın dışı mecralardaki estetik cerrahi reklamları, 18 yaşından küçüklerin görebileceği şekilde yer almayacak.

Reklamcılık Uygulaması Komitesi (CAP) ve Reklamcılık Uygulama Yayını Komitesi (BCAP), kamuoyuna yapılan bir istişarenin ardından 25 Mayıs 2022’den itibaren gençlerin vücut şekli değiştirme, geliştirme gibi reklamlarından korunmasına karar verdi.

Yönetmelikte ayrıca, estetik cerrahi veya kozmetik müdahalelere ilişkin reklamların, izleyici kitlesinin %25’inin 18 yaş altı kişilerden oluşan yayın dışı mecralarda yer almaması gerektiği de belirtmektedir.

Birleşik Krallık Reklam Standartları Kurumu (ASA), çocukların ve gençlerin birçok sosyal ve kültürel faktörden etkilendiğini ve vücut şekillerine yönelik endişelerini gidermek amacıyla kozmetik müdahaleleri potansiyel bir araç olarak gördüklerini söylemiştir.

Bununla birlikte özellikle vücut şekli ‘’iyileştirmelerine’’ odaklanan gençlerin reklamlar da dahil olmak üzere farklı medya biçimlerinde bu konunun vücut şekli memnuniyetsizliği ve olumsuzluğunu arttırdığını belirtmiştir.

CAP ve BCAP, yeni kuralların başarılı bir şekilde uygulandığından emin olmak için 12 aylık bir inceleme yapacaktır.

Duyuru, 2021 Botulinum toksini ve Kozmetik Dolgu (Çocuklar) Yasası’nın (Botulinum Toxin and Cosmetic Fillers (Children) Act) 1 Ekim’de yürürlüğe girmesinden birkaç hafta sonra yapılmış ve 18 yaş altı kişilerin botoks ve dolgu maddeleri almasını yasa dışı hale getirmiştir.

18 yaşın altındaki birine bu maddeler veya enjekte edilebilir ilaç veren herhangi bir klinisyen veya profesyonelin kovuşturmaya tabi tutulacağı belirtilmiştir.

ASA ayrıca, sosyal medya üzerinden paylaşım yapan kişilere karşı çevrimiçi reklam içeriklerinde daha şeffaf olmaları için bilgilendirme yapmış ve kuralları ihlal eden üreticileri yayınlamıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?