Birleşik Krallık CLP

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN AB CLP YÖNETMELİĞİ 14. VE 15. ATP’YE UYUM

Yakın zamanda Birleşik Krallık’ta CLP Tüzüğünden sorumlu kurum olan ve sağlık ve güvenliğe ilişkin ulusal otorite olan HSE (Health and Safety Executive) mevcut düzenlemelerini Avrupa Birliği CLP Yönetmeliği’nin 15. ve 16.  ATP’sine uyumlu hale getirmek adına harekete geçtiğini duyurmuştur. Bu uyumlaşma süreci toplamda 90 bileşeni kapsamaktadır.

HSE’nin açıkladığı gibi, Avrupa CLP Yönetmeliği, Brexit geçiş döneminin sonunda, yani 31 Aralık 2020’de geçerli olan Büyük Britanya düzenlemelerine birebir uyumlu şekilde aktarılmıştır. Daha sonra yürürlüğe giren iki Avrupa ATP’si (14. ATP: 1 Ekim 2021 & 15. ATP: 1 Mart 2022) bu nedenle dikkate alınmamıştır.

HSE bugün GB CLP’nin ilgili 90 maddeyi (yeni veya değiştirilmiş) içerecek şekilde güncellenmesini teklif etmiştir. Dolayısıyla sınıflandırma ve etiketleme gereklilikleri, Ajans’a göre “ek bilgilerin daha fazla değerlendirme gerektirdiği” iki madde, toz halindeki titanyum dioksit ve granüle bakır dışında Avrupa’daki düzenlemelerle aynı olacaktır.

HSE’nin tavsiyesi onaylandıktan sonra değişen düzenlemeler Nisan 2024’te yürürlüğe girecektir. Birleşik Krallık’ın Ekim 2023’te yayınlanan AB CLP Tüzüğü 17. ve 18. ATP’leri için de aynı yolu izlediği bilinmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?