Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Birleşik Krallık Çevre Kozmetik

BİRLEŞİK KRALLIK’TA ISLAK MENDİL YASAĞI

22 Nisan 2024’te, Çevre Bakanlığı Birleşik Krallık Hükümeti’nin plastik içeren ıslak mendilleri yasaklamak için dünya lideri yeni bir yasa çıkaracağını duyurmuştur.

Bu duyuruda aşağıdaki anahtar noktalar hakkında bilgi verilmiştir.

  • Hükümet, istişare sürecindeki yoğun desteğin ardından plastik içeren ıslak mendillerin tedarikini ve satışını yasaklayacak sonraki adımlar,
  • Plastik kirliliğiyle mücadeleye ve su yollarının temizlenmesine yardımcı olmak için bu yıl dünya çapında öncü yasalar
  • İşletmelerin uyum sağlamasına yardımcı olmak için geçiş dönemleri

Çevre, Gıda ve Hukuki İşler Bakanlığı (Defra), yasağın yürürlüğe girmesine yönelik zaman çizelgesini İngiltere için mevzuatı yaz tatilinden önce, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’in de sonbaharda olacak şekilde öne sürmeyi planladığını belirtmiştir.

Araştırmalar, plastik içeren ıslak mendillerin zamanla mikroplastiklere dönüştüğünü ve bunun insan sağlığına zararlı olabileceğini ve ekosistemleri bozabileceğini göstermektedir. Yakın zamanda yapılan bir anket, Birleşik Krallık’ta* incelenen 100 metrelik plaj başına ortalama 20 ıslak mendil bulunduğunu göstermiştir.

Plastik içeren ıslak mendillerin su ortamına girdikten sonra biyolojik ve kimyasal kirleticileri biriktirebileceği ve bunlarla karşılaşan hayvanlara ve insanlara zarar verme riskini artırabileceği bilinmektedir. Bunların yasaklanmasının, plastik ve mikroplastik kirliliğini azaltacağı ve yanlış yıkama durumunda atık su arıtma tesislerine giren mikroplastiklerin hacmini azaltacağı; bu da plajların ve su yollarının yasaktan yararlanacağı anlamına gelmektedir.

Halkın katılımına verilen yanıtlar, 1990 Çevre Koruma Yasası kapsamında ikincil mevzuat yoluyla getirilecek olan önerilen yasağa çok büyük bir destek olduğunu göstermiştir.

Hükümetin yanıtı 22 Nisan 2024’te Galler Hükümeti, İskoç Hükümeti ve Kuzey İrlanda Yönetimi ile birlikte yayınlanmıştır.

*Defra Plaj Çöpü İzleme Verilerine göre, 2015-2020 dönemi için Birleşik Krallık genelinde incelenen 100 m’lik plaj başına ortalama 20 ıslak mendil bulundu

Referans

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?