Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Birleşik Krallık Kozmetik Laboratuvar

BİRLEŞİK KRALLIK HAYVAN TESTLERİ POLİTİKASI REVİZYONU

Birleşik Krallık’ta yüksek mahkeme yargıcı, hükümetin kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesine yönelik politika doğrultusunda ilgili yasağın eski haline getirilmesinde özgür olduğuna karar vermiştir. Karar, hayvan koruma kuruluşu Cruelty Free International (CFI) tarafından getirilen İçişleri Bakanlığı’nın Birleşik Krallık’ta hayvanlar üzerinde test edilmesine ilişkin politikasına adli incelemede verilmiştir.

2021’de Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, CFI’ye yazdığı bir mektupta, kimyasallar düzenlemelerinin gerekliliklerini karşılamak için gerekli görülmesi halinde kozmetik hammaddeleri üzerinde hayvan testlerinin nadiren yapılabileceğini kabul etmiştir.

Bu mektupta İçişleri Bakanlığı, yaklaşımının, AB’nin tüm endüstri kimyasalları yönetmeliği olan REACH’in ihtiyaçlarını karşılamak için hayvanlar üzerinde test yapılmasını zorunlu kılabilen Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA) yaklaşımına benzediğini söylemiştir.

ECHA’nın pozisyonu, AB Kozmetik Tüzüğü’nün ihtiyaçlarını karşılamak için hayvanlar üzerinde test yapılmasına yönelik uzun süredir devam eden yasakların, REACH uyumluluğu ihtiyacını engellemediği yönünde olmuştur.

Brexit’in ardından Birleşik Krallık, AB’nin REACH sisteminin UK REACH adlı kendi versiyonunu benimsemiştir. Mahkemede İçişleri Bakanı, bu tür testlere izin vermek için AB menşeli bir yasaya bağlı olduğunu savunmuştur. Mahkeme işlemlerinde ortaya çıkan belgeler, İçişleri Bakanlığı’nın yasağı 2019’da gizlice kaldırdığını ilk kez ortaya çıkarmıştır.

CFI’ye göre, İçişleri Bakanlığı STK’ya yanıt vermeyi dokuz ay ertelemiş ve ardından politikanın iki buçuk yıl önce değiştirildiğini açıklamamıştır.

Hakim, İçişleri Bakanlığı’nın mevzuata ilişkin yorumuna katılmıştır, ancak bunun Birleşik Krallık’ın hayvanlar üzerinde kozmetik testlerini yasaklayan bir politikaya sahip olmasını engellemediğini belirtmiştir.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın “şeffaf olmaktan uzak” tavrını da eleştirmiştir. Cruelty Free International İcra Kurulu Başkanı, “Hükümetin kozmetik testlerinde hayvanları kullanma yasağını kaldırması ve bunu gizlice yapması ve politikanın yürürlükte kaldığı izlenimini vermesi çok çirkin. İçişleri Bakanlığı’nın davada ifşa etmek zorunda kaldığı belgeler, sözleşmeli test şirketlerinin çıkarlarını hayvanların çıkarlarından ve kozmetik testlerine şiddetle karşı çıkan İngiliz halkının büyük çoğunluğunun isteklerine göre önceliklendirdiğini açıkça göstermektedir. Artık Yüksek Mahkeme bunu yapabileceğini söylediğine göre, hükümeti politika yasağını derhal geri getirmeye çağırıyoruz” demiştir.

Diğer hayvan hakları savunucuları, Yüksek Mahkeme’nin kararına destek vermiştir. Dünyaca ünlü bir kozmetik firmasının Küresel Aktivizm ve Sürdürülebilirlik Direktörü şu yorumu yapmıştır:

“Bugünkü yüksek mahkeme kararının ardından, hükümeti de yasağı derhal geri getirmeye çağırıyoruz. Zamanı geri alamayız. Birleşik Krallık’ta kozmetikler için hayvanlar üzerinde test yapılmasına izin verilmesi, yaklaşık 35 yıldır bu korkunç uygulamaya son verilmesi için kampanyaları destekleyen milyonlarca insan için yıkıcı bir darbe olacaktır. Öyleyse, mücadele devam etmektedir ve merhum kurucumuzun yaptığı gibi, ne kadar sürerse sürsün güçlü bir şekilde kampanya yürüteceğiz.”

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Cosmetics Business’a şunları söylemiştir:

“Yüksek Mahkeme’nin bu davada hükümetin pozisyonuyla aynı fikirde olmasından memnunuz. Kozmetik ürünleri veya içeriklerini, piyasaya sürmek için gerekli düzenlemeleri karşılamak için hayvanlar üzerinde test etmek yasa dışı olmaya devam etmektedir. Kozmetik ürünlerin veya hayvanlar üzerinde test edilen içeriklerin pazarlanması da yasaklanmıştır.”

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?