Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

AVRUPA KONSEYİ KOZMETİK ÜRÜNLERDE İÇERİK SÖZLÜĞÜNÜ GÜNCELLEDİ

Avrupa Kozmetik Yönetmeliği’nin (Regulation (EC) No 1223/2009) 19. Maddesi gereğince bir kozmetik ürünün etiketinde, ürünün içeriğindeki bileşenlerin listelenmesi zorunludur. Bileşenler, söz konusu Yönetmeliğin 33. Maddesi uyarınca Komisyon tarafından derlenen ve güncellenen bir sözlükte belirtilen ortak içerik adları kullanılarak ifade edilir.

Sözlüğün, Uluslararası Kozmetik İçerik Maddeleri İsimlendirmesi (INCI) dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş isimlendirmeleri dikkate alması gerekmektedir. Buna istinaden Komisyon, Kişisel Bakım Ürünleri Konseyi tarafından yayınlanan yeni INCI adlarını kullandı ve ayrıca hatalı olarak bildirilen veya atlanan mevcut içerik adlarını düzeltti.

Söz konusu sözlük güncellemesi, 29 Nisan 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Komisyon, müteşebbislere etiket güncellemesi için bu tarihten itibaren 12 ay süre vermiştir. Buna istinaden Avrupa Birliği piyasasına kozmetik ürün arz eden tüm üreticilerin, ürün etiketlerini bu güncellemeye göre 28 Nisan 2023 tarihine kadar düzenleyip, yönetmeliğin etiketleme standartlarına uyumlu hale getirmesi gerekir.

Karar ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://eur-lex.europa.eu/eli/dec_impl/2022/677/oj

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?