Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Çevre Kozmetik

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN FRANSA’YA İHLAL PROSEDÜRÜ

15 Şubat 2023’te Avrupa Komisyonu, Atık Düzenleme talimatları ile ilgili etiketleme gereksinimlerini ele almaması nedeniyle Fransa’ya resmi bir bildirim göndererek ihlal prosedürü başlattığını açıklamıştır. Bu ihlal prosedüründe Triman sembolü ve info-tri özellikle hedeflenmiştir.

Komisyon, Fransız pazarına yerleştirilecek olan ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (EPR) programına ait ev ürünlerinin; “Triman logosu”, ürünün ayrıştırma yöntemlerinin bilgileri, “Info-tri” ve düzenleme yöntemlerini belirten bilgilerin etiket üzerinde bulunması gerektiğini hatırlatmıştır. Komisyon’un bu önlemin gereksinimine ait geliştirdiği iki argüman aşağıdadır.

Serbest Dolaşım Engeli

Komisyon, Fransızların şu anda tüketicilere yönelttiği Atık Düzenleme talimatlarının ortak AB kurallarına tabi olmadığını belirtmiştir. Bu alanda kabul edilen ulusal yasalar iç pazar ticareti üzerinde gereksiz yük yaratmayacağı bildirilmiştir. Bu bağlamda, ulusa spesifik etiketleme gereksinimlerinin uygulanması, malların serbest dolaşım ilkesini zayıflatacağı öngörülmüştür.

Malzeme Kullanımı ve Atık Artışı

Buna ek olarak, Komisyon, bu tür ulusa özgü önlemlerin istenmedik çevresel etkilere yol açabileceğini, ek etiketleme için artan malzeme ihtiyaçlarına ve ambalajın gerekli boyutları nedeniyle de üretilen ek atıklara yol açabileceğini düşündüğünü bildirmiştir. Fransa ayrıca, yasanın kabul edilmeden önce taslak aşamada komisyona bildirilmediği ölçüde, Tek Piyasa Şeffaflık Direktifi (Direktif (AB) 2015/1535) kapsamındaki bildirim yükümlülüklerini de ihlal etmektedir.

Komisyon, “Fransız yetkililer, üye devletler arasındaki ticaretin kısıtlamasını azaltan uygun seçenekler mevcut olduğu halde politika seçimleri üzerinde yeterli bir analiz yapmış gibi görünmüyor” demiştir.

Fransa’nın Komisyon tarafından ortaya atılan endişeleri ele almak için iki ayı bulunmaktadır. Aksi takdirde, Komisyon Fransa’ya gerekçeli bir görüş göndermeye karar verebilir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?