Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Çevre ECHA

AVRUPA KOMİSYONU’NA AÇIK MEKTUP!

Birçok güzellik markası ve derneği, Avrupa Komisyonu’na (EC) kozmetiklere kasıtlı olarak eklenen mikroplastiklerin daha hızlı ve eksiksiz yasaklanmasını isteyen bir açık mektup imzalamıştır.

15’ten fazla marka ve dernek grubu, Avrupa Komisyonu’nun şu anki mikroplastik düzenlemesinin mevcut revizyonunun memnuniyetle karşılandığını, ancak yeni mevzuat teklifinde “olağanüstü uzun geçiş süreçleri” nedeniyle yeterince kısıtlayıcı olmadığını belirtmiştir.

“Mikroplastiklerin gerekli olmadığını gösterdik.”

Avrupa Komisyonu şu anda Avrupa Yeşil Anlaşması ve Sürdürülebilirlik İçin İlgili Kimyasallar Stratejisi’nin bir parçası olarak bir dizi düzenleyici kuralı gözden geçirmektedir ki bu kurallar Kozmetik Avrupa’nın Genel Müdürü tarafından ‘son zamanlarda benzeri görülmemiş’ olarak tanımlanmıştır. Düzenleme revizyonları arasında, mevcut Avrupa Kimyasal Ajansı ECHA’nın kimyasal mevzuatı olan REACH’e dayalı mikroplastik kısıtlaması gözden geçirilmiş olup önümüzdeki aylarda ise Avrupa Parlamento’sunda son haline getirmek üzere oylamaya sunulması beklenmektedir.

ECHA, şirketlerin mikroplastiklerin kullanımını ve bunları gidermek için çeşitli geçiş dönemlerini bildirmek için 36 aya sahip olacağını söylemiştir. Kozmetik ürünleri için geçiş süresi; durulanan ürünler için dört yıl; esanslar için beş ila sekiz yıl; durulanmayan kozmetik ürünler için ise altı yıldır.

Katı, sıvı veya suda çözünür olsun, tüm mikroplastikler, “negatif, geri döndürülemez çevresel etkileri ve insan sağlığı için potansiyel riskleri” nedeniyle olabildiğince hızlı bir şekilde kullanımının engellenmesi gerekliliği bildirilmiştir.

Mikroplastikler hali hazırda insan kanında, akciğerlerde ve hatta plasentada tespit edilmesi ile öncesinde izin verilmiş kozmetikler dahil hızlı bir şekilde mikroplastik içeren kozmetik ürünlerin listesinin çıkarılıp bu ürünlerin pazardan kaldırılması gerektiği savunulmuştur. Mikroplastikler toksik kimyasallar taşıyabilmektedir, bu nedenle ihtiyatlı bir yaklaşım ile insan derisine, hatta ağız, gözler veya bebeklerin savunmasız derisi gibi hassas alanlara uygulanmaması gerekmektedir.

Kozmetiklerin ‘itici gücünü’ korumak – İnovasyon

Bununla birlikte, güzellik ürünü pazarlayan kurum ya da kişiler, mikroplastiklerin aşamalı olarak kaldırılmasıyla, endüstrinin “ana itici gücü” olan inovasyonu korumanın ne kadar önemli olduğunu bildirmişlerdir. Bu alternatiflerin tanıtımı, alternatiflerin kullanılabilirliğini genişletmeye ve alternatif kullanımını artırmaya yardımcı olacağını – sadece reformlama çabalarını genişletmekle kalmayıp aynı zamanda yeni çevreci işler de üreteceğini söylemişlerdir.

“Artan tüketici beklentilerine” uyum, zaten makyaj markaları da dahil olmak üzere birçok büyük ve küçük kozmetik marka tarafından bir gereklilik olarak görülmektedir ve mevzuatın bunu daha da ileriye taşıyacağını bildirmişlerdir.

Markalar ve dernekler, EC düzenlemesini gözden geçirirken “gelecekte de kullanılabilecek bir düzenleme” olmasına dikkat çekmişlerdir. “Sorumlu endüstriler olarak, dünün uygulamalarını sürdürmek için mücadele etmek için değil, yarının dünyasını şekillendirmeye katkıda bulunmamız gerektiğine inanıyoruz” demişlerdir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?